Przełomowe odkrycie w kwestii pierwszych ludzi w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 21:15
- Wielka rewolucja w datowaniu pierwszych osadników w Ameryce Północnej zaczęła się, gdy Jacques Cinq-Mars zrobił datowanie znalezionych kości i okazało się, że mają 24 tys. lat - mówi Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club.
Audio
  • Zagadka kolonizacji Ameryki rozwiązana? (Eureka/ Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Troutnut / Shutterstock

Kanadyjski archeolog Jacques Cinq-Mars dzięki trwaniu przy swoich racjach udowodnił, że Ameryka Północna została skolonizowana 10 tysięcy lat wcześniej niż nam się wcześniej wydawało. Dotychczas przyjmowano, że pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański z Azji przez Cieśninę Beringa ok. 15 tys. lat temu.

- O ile znamy początki wędrówki gatunku ludzkiego z Afryki na inne kontynenty, bo prawdopodobnie stało się to 70 tys. lat temu przez tereny dzisiejszego Egiptu, okolice Libanu, Syrii, to nie wiemy dobrze, kiedy dotarli w znacznie bardziej odległe części świata. Ówczesne ludy wykorzystały moment zlodowacenia, gdy poziom mórz i oceanów dramatycznie się obniżył i zostały odsłonięte duże połacie lądu, a dla pasu łączącego Syberię z Alaską ukuto nazwę Beringia, jakby to był osobny kontynent - opowiada w radiowej Jedynce Marcin Jamkowski.

Na wędrówkę w nieznane zdecydowała się najprawdopodobniej mała grupa ludzi. W audycji mówimy o tym, co skłoniło ich do migracji, co wiemy o pierwszych osadnikach, i jaki ta wiedza ma wpływ na stan dotychczasowych badań.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf, nurek)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Czytaj także

Polacy ratują wyjątkowe reliefy z Mezopotamii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 22:34
- Tematy mitologiczne w sztuce Mezopotamii pojawiają się sporadycznie, dlatego reliefy z jaskini Gunduk w północnym Iraku są ewenementem - mówi archeolog, prof. Rafał Koliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrójna śmierć i inne zagadki torfowych mumii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 22:28
- Mumie torfowe robią ogromne wrażenie. Twarz człowieka z Tollund jest uznawana przez archeologów za najlepiej zachowane oblicze ludzkie w historii - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń