W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr hab. Krzysztof Jakubiak opowiada o odkryciach polskich naukowców w Egipcie (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Openfinal / Shutterstock

Sezon wykopaliskowy w Marina el Alamein na śródziemnomorskim wybrzeżu Egiptu zakończył się dla polskich naukowców bardzo owocnie. Badacze odkryli trzy nowe mozaiki na terenie tej rozległej antycznej metropolii z czasów grecko-rzymskich. Wcześniej odsłonili tam domy mieszkalne, magazyny, ulice, place i budynki publiczne. Znajdujące się o ok. 100 km na zachód od Aleksandrii stanowisko odkrył w 1986 roku prof. Wiktor Andrzej Daszewski.

- Było to wielkie odkrycie, bo nie co dzień znajduje się nietknięte miasto i to takie, które nie zarosło późniejszymi pozostałościami jak np. Aleksandria. Poszukiwania starożytnej Aleksandrii z I czy II wieku naszej ery jest niezwykle utrudnione ze względu na akumulację aktywności ludzkiej aż po dzień dzisiejszy, a w przypadku el Alamein miasto w pewnym momencie zostało opuszczone - opowiada dr hab. Krzysztof Jakubiak.

Co było dla archeologów największym zaskoczeniem minionego sezonu? O wyjątkowości Marina el Alamein i tym, co dotychczas udało się ustalić polskim naukowcom mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Krzysztof Jakubiak (dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

 

Czytaj także

Królowa Egiptu z brodą. Nieznana faraon Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 22:15
- Gdyby Hatszepsut nie rządziła mądrze, mogłoby nie dojść do wielkiego rozkwitu Egiptu. Ona tak poprowadziła kraj, że przetrwał kryzysowy moment i zorganizowała go w sposób, który pozwolił na pomyślne funkcjonowanie przez kolejne kilkaset lat – mówi Bartosz Nowacki, archeolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do podziemi muzeum w Kairze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:43
Muzeum Egipskie w Kairze to najwspanialsza placówka prezentująca skarby cywilizacji starożytnego Egiptu. Zbiory mieszczą się w oddanym do użytku w 1902 roku neoklasycystycznym budynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń