Buzujące życie po wojnie. "Najważniejsze jest dla nich teraz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 23:44
- W dziennikach ważniejsze jest to, co jest teraz, przyszłość i do czego dążą bohaterowie, a nie dogasająca wojna - mówi o "Wstaje świt. Dzienniki młodych z pierwszych lat powojennych 1945-1948" dr Aleksandra Janiszewska z Ośrodka Karta.
Audio
  • Jak młodzi Polacy radzili sobie po wojnie? (Eureka/Jedynka)
Książka Wstaje świt jest antologią siedmiu dzienników z czasu nieoznaczoności  lat 1945-1948  kiedy to Polska otrząsała się z wojny, ale nie wiedziała jeszcze, że czekają ją lata stalinizmu
Książka "Wstaje świt" jest antologią siedmiu dzienników z czasu "nieoznaczoności" – lat 1945-1948 – kiedy to Polska otrząsała się z wojny, ale nie wiedziała jeszcze, że czekają ją lata stalinizmuFoto: PAP/Alamy

Wydawnictwo: Karta Wydawnictwo: Karta

Książka "Wstaje świt. Dzienniki młodych z pierwszych lat powojennych 1945-1948" to siedem dzienników ludzi wkraczających właśnie w życie – osób z różnych środowisk, o różnych aspiracjach i wrażliwościach. W zestawieniu teksty tworzą dopełniający się, "zatrzymany w kadrze" obraz tamtych lat – wyjątkowy, bo widziany oczami wyłącznie młodych ludzi.

Historyk przyznaje, że jest to bardzo subiektywne i niekompletne, a jednocześnie ciekawe świadectwo powojennych lat w Polsce. - Tego typu materiał w żaden sposób nie służy do obrazowania wielkich wydarzeń politycznych, bo na temat tego, co działo się wówczas na świecie informacje są szczątkowe. Najciekawsze jest w nich to, czego w podręczniku do historii nie znajdziemy, a więc jak ludzie się ubierali, co jedli, gdzie mieszkali, gdzie robili zakupy, jak spędzali czas, co wzbudzało ich emocje - opowiada prof. Andrzej Chojnowski.

Czy w tych dziennikach powraca temat wojny? Jakie były rozterki powojennego pokolenia? O czym marzyli? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Chojnowski (historyk, Uniwersytet Warszawski), dr Aleksandra Janiszewska (Ośrodek Karta)

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/zi

Czytaj także

Aleksander Kakowski - kardynał, prymas Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 18:20
- Aleksander Kakowski w 1913 został ordynariuszem archidiecezji warszawskiej. Zgodzono się na jego osobę, a to jest czas kiedy Polski nie ma na mapie, kiedy te wymagania władz wobec duchownych są wysokie. Gdy wybuchła I wojna światowa miał bardzo ważną misję. Musiał przeprowadzić diecezję warszawską, wiernych przez ten czas - mówi dr Jolanta Załęczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opatrznościowy bohater Finlandii od rzeźnika do herosa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 20:34
- Porównanie Carla Gustafa Emila Mannerheima z Józefem Piłsudskim jest zarazem trafne i nie. Łączył ich rok urodzenia, osiągnięcia, a różniły osobiste wybory na drodze do kariery - mówi historyk prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Niemców na Ziemiach Odzyskanych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 12:00
Po zakończeniu II wojny światowej wielu jeńców niemieckich, folksdojczów, Ślązaków - wszystkich, którzy w ocenie komunistycznej władzy zagrażali nowemu porządkowi, więziono w niemieckich obozach koncentracyjnych. 
rozwiń zwiń