Skarby podziemnego Lwowa, które wiele mówią o mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 23:23
- Lwów był mozaiką wielu narodowości, odzwierciedlających skład etniczny dawnej Rzeczpospolitej - mówi dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Audio
  • Jakie są skarby podziemnego Lwowa? (Eureka/Jedynka)
Lwów, zdjęcie ilustracyjne.
Lwów, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mariia Golovianko/ Shutterstock

"Uratowane skarby podziemnego Lwowa" to tytuł otwartej niedawno w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie wystawy, poświęconej pracom wykopaliskowym na terenie tego miasta. Jedenaście lat temu miasto obchodziło 750. rocznicę powstania. Tytuł ekspozycji ma związek z faktem, że prezentowane na niej eksponaty zostały znalezione w czasie prac wykopaliskowych, prowadzonych przy okazji nowych inwestycji.

- Ta wystawa jest poświęcona badaniom ratowniczym na terenie Lwowa, które zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich 15 lat przez kolegów archeologów ukraińskich z ok. 34 miejsc na terenie miasta. Trzeba podkreślić z całą siłą, że były to badania typu ratowniczego, co znaczy, że w pewnym sensie były to prace doraźne o różnym charakterze, związane z inwestycjami, które nie miały kompleksowego i wielopłaszczyznowego charakteru - opowiada dr Wojciech Brzeziński.

Czego dowiadujemy się na podstawie znalezionych artefaktów? Jakie przedmioty były znajdowane najczęściej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Wojciech Brzeziński (dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie)

Data emisji: 23.06.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/pg

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń