X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła drugi już konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Na powstanie dwóch nowych ośrodków naukowych - w Gdańsku i w Warszawie, Fundacja przeznaczyła ponad 76 milionów złotych. Gdańskie centrum zajmie się badaniami nad szczepionką na raka, a w warszawskiej placówce o nazwie ReMedy będą prowadzone badania, których celem jest zrozumienie wywoływanej przez stres adaptacji komórkowej na poziomie molekularnym i biochemicznym oraz wykorzystanie jej do walki z chorobami występującymi u ludzi.

- MAB mają polegać na tworzeniu nowych instytutów, gromadzących międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze, skierowane na pracę nad wybranymi tematami, istotnymi dla nauki i ważnymi ze względu na ich praktyczne wykorzystanie - wyjaśnia prof. Maria Magda Konarska. Jak dodaje prof. Chacińska, twórcom programu zależy na stworzeniu możliwości do tego, by dać efekty o jak najwyższej jakości.

Ważnym elementem pracy MAB jest współpraca ze znanymi instytucjami spoza Polski. O tym, jak ludzkie komórki zachowują się pod wpływem stresu i jakie cele przyświecają polskim naukowcom mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Agnieszka Chacińska (przez wiele lat prowadziła badania w Szwajcarii i w Niemczech, obecnie dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Maria Magda Konarska (przez 26 lat kierowała Laboratorium Biologii Molekularnej i Biochemii na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku, a obecnie prowadzi Laboratorium Biologii RNA w CeNT UW)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manufaktura Ślimaka Madzika, czyli jak popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 09:30
Gościem audycji była dr Magdalena Osial z Wydziału Chemii UW i Wolnego Uniwersytetu w Brukseli - wyróżniona w ostatnim konkursie Popularyzator Nauki Roku, finalistka konkursu im. A. Rojszczaka, która prowadzi programy popularyzujące naukę, szczególnie wśród dzieci i seniorów.
rozwiń zwiń