Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła drugi już konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Na powstanie dwóch nowych ośrodków naukowych - w Gdańsku i w Warszawie, Fundacja przeznaczyła ponad 76 milionów złotych. Gdańskie centrum zajmie się badaniami nad szczepionką na raka, a w warszawskiej placówce o nazwie ReMedy będą prowadzone badania, których celem jest zrozumienie wywoływanej przez stres adaptacji komórkowej na poziomie molekularnym i biochemicznym oraz wykorzystanie jej do walki z chorobami występującymi u ludzi.

- MAB mają polegać na tworzeniu nowych instytutów, gromadzących międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze, skierowane na pracę nad wybranymi tematami, istotnymi dla nauki i ważnymi ze względu na ich praktyczne wykorzystanie - wyjaśnia prof. Maria Magda Konarska. Jak dodaje prof. Chacińska, twórcom programu zależy na stworzeniu możliwości do tego, by dać efekty o jak najwyższej jakości.

Ważnym elementem pracy MAB jest współpraca ze znanymi instytucjami spoza Polski. O tym, jak ludzkie komórki zachowują się pod wpływem stresu i jakie cele przyświecają polskim naukowcom mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Agnieszka Chacińska (przez wiele lat prowadziła badania w Szwajcarii i w Niemczech, obecnie dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Maria Magda Konarska (przez 26 lat kierowała Laboratorium Biologii Molekularnej i Biochemii na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku, a obecnie prowadzi Laboratorium Biologii RNA w CeNT UW)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manufaktura Ślimaka Madzika, czyli jak popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 09:30
Gościem audycji była dr Magdalena Osial z Wydziału Chemii UW i Wolnego Uniwersytetu w Brukseli - wyróżniona w ostatnim konkursie Popularyzator Nauki Roku, finalistka konkursu im. A. Rojszczaka, która prowadzi programy popularyzujące naukę, szczególnie wśród dzieci i seniorów.
rozwiń zwiń