X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
Audio
  • Fakty i mity o Wyspie Wielkanocnej (Eureka/Jedynka)
Wyspa Wielkanocna.
Wyspa Wielkanocna.Foto: Thomas Barrat / Shutterstock

Położona na środku Pacyfiku Wyspa Wielkanocna od momentu jej odkrycia obrosła licznymi legendami i mitami. Jedną z największych tajemnic wypiętrzenia wulkanicznego odkrytego w wielkanocny poranek 1722 roku są słynne kamienne posągi moai. Pomimo nowych odkryć, które odmieniają naszą wiedzę na temat tej odległej wyspy, mało informacji przebija się do opinii publicznej.

- Często z przekorą mówię, że prawda nie ma tak dobrej propagandy jak mity, bo to one wydają się bardziej atrakcyjne i egzotyczne, czasami są tym, czego byśmy oczekiwali. Prawda, która jest dużo bardziej sprawiedliwa dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, okazuje się nie mieć takiej siły przebicia - mówi dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich.

O teoriach na temat zasiedlenia wyspy, jej eksploracjach i podobieństwie budownictwa do tego z Ameryki Południowej mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby podziemnego Lwowa, które wiele mówią o mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 23:23
- Lwów był mozaiką wielu narodowości, odzwierciedlających skład etniczny dawnej Rzeczpospolitej - mówi dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń