Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
Audio
  • Fakty i mity o Wyspie Wielkanocnej (Eureka/Jedynka)
Wyspa Wielkanocna.
Wyspa Wielkanocna.Foto: Thomas Barrat / Shutterstock

Położona na środku Pacyfiku Wyspa Wielkanocna od momentu jej odkrycia obrosła licznymi legendami i mitami. Jedną z największych tajemnic wypiętrzenia wulkanicznego odkrytego w wielkanocny poranek 1722 roku są słynne kamienne posągi moai. Pomimo nowych odkryć, które odmieniają naszą wiedzę na temat tej odległej wyspy, mało informacji przebija się do opinii publicznej.

- Często z przekorą mówię, że prawda nie ma tak dobrej propagandy jak mity, bo to one wydają się bardziej atrakcyjne i egzotyczne, czasami są tym, czego byśmy oczekiwali. Prawda, która jest dużo bardziej sprawiedliwa dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, okazuje się nie mieć takiej siły przebicia - mówi dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich.

O teoriach na temat zasiedlenia wyspy, jej eksploracjach i podobieństwie budownictwa do tego z Ameryki Południowej mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

 

Czytaj także

Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby podziemnego Lwowa, które wiele mówią o mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 23:23
- Lwów był mozaiką wielu narodowości, odzwierciedlających skład etniczny dawnej Rzeczpospolitej - mówi dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń