Tradycyjny grill nam szkodzi. Poznaj zdrową alternatywę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 21:09
- Wyniki naszych badań robią duże wrażenie i zachęcają do zmiany grilla na gazowy, który jest zdrowszy, bezpieczniejszy, łatwiej się rozpala i szybciej sprząta - mówi Natalia Rostkowska z Forum Rozwoju Efektywnej Energii.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu / Shutterstock

Grille w okresie wakacji stają się jedną z ulubionych rozrywek Polaków. Nie bez powodu samemu procesowi opiekania przyjrzeli się bliżej naukowcy i doszli do wniosku, że najbezpieczniejszy dla nas jest grill opalany gazem. Choć smak potraw wydaje się bardzo zbliżony lub taki sam, to spalane paliwo ma ogromny wpływ na to, co zjadamy.

- Poza tym, że wdychamy szkodliwe substancje podczas grillowania, to również zjadamy je razem z potrawami, zwłaszcza jeśli opiekamy jedzenie bez użycia tacek, tylko bezpośrednio nad żarzącym się węglem. Kapiący tłuszcz w kontakcie z ogniem powoduje powstanie WWA, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i powoduje, że część tych substancji przyczepia się do substancji, które jemy - opowiada dr. hab. inż. Artur Badyda.

O tym, na co powinniśmy uważać, przygotowując grill i jakie formy opiekania są dla nas najzdrowsze, mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. inż. Artur Badyda (profesor Politechniki Warszawskiej), Natalia Rostkowska (Forum Rozwoju Efektywnej Energii)

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra pogoda jest dla nich zła. Jak pomóc alergikom?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 23:56
- Alergeny to nieszkodliwe substancje, które są złe dla alergików, ale nie są patogenami - mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń