X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycyjny grill nam szkodzi. Poznaj zdrową alternatywę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 21:09
- Wyniki naszych badań robią duże wrażenie i zachęcają do zmiany grilla na gazowy, który jest zdrowszy, bezpieczniejszy, łatwiej się rozpala i szybciej sprząta - mówi Natalia Rostkowska z Forum Rozwoju Efektywnej Energii.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu / Shutterstock

Grille w okresie wakacji stają się jedną z ulubionych rozrywek Polaków. Nie bez powodu samemu procesowi opiekania przyjrzeli się bliżej naukowcy i doszli do wniosku, że najbezpieczniejszy dla nas jest grill opalany gazem. Choć smak potraw wydaje się bardzo zbliżony lub taki sam, to spalane paliwo ma ogromny wpływ na to, co zjadamy.

- Poza tym, że wdychamy szkodliwe substancje podczas grillowania, to również zjadamy je razem z potrawami, zwłaszcza jeśli opiekamy jedzenie bez użycia tacek, tylko bezpośrednio nad żarzącym się węglem. Kapiący tłuszcz w kontakcie z ogniem powoduje powstanie WWA, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i powoduje, że część tych substancji przyczepia się do substancji, które jemy - opowiada dr. hab. inż. Artur Badyda.

O tym, na co powinniśmy uważać, przygotowując grill i jakie formy opiekania są dla nas najzdrowsze, mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. inż. Artur Badyda (profesor Politechniki Warszawskiej), Natalia Rostkowska (Forum Rozwoju Efektywnej Energii)

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra pogoda jest dla nich zła. Jak pomóc alergikom?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 23:56
- Alergeny to nieszkodliwe substancje, które są złe dla alergików, ale nie są patogenami - mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń