Naukowcy odkrywają białe plamy na mapie archeologii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 22:22
- Na Półwyspie Arabskim niby mamy do czynienia z miejscem o takiej samej kulturze, ale jednak wszystkie stanowiska archeologiczne są odmienne ze względu na różne szlaki handlowe - wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, archeolog.
Audio
  • Jakie są nowe odkrycia polskich archeologów? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Openfinal/shutterstock.com

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego na początku lipca gościło w Warszawie specjalistów z 17 krajów, którzy zajmują się historią obszarów wokół Morza Czerwonego. Polscy archeolodzy pracują m.in. w Kuwejcie, Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Ten rejon to były białe plamy na mapie archeologicznej. Teraz przy tej koncentracji wysiłku specjalistów w tym obszarze nagle okazało się, że wbrew swojej definicji ta pustynia nie była pusta - opowiada o dość niezwykłym stanowisku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prof. Piotr Bieliński.

Co udało się do tej pory ustalić archeologom, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Piotr Bieliński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), Marcin Wagner (członek misji w Aynuna w Arabii Saudyjskiej)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Przełomowe odkrycie w kwestii pierwszych ludzi w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 21:15
- Wielka rewolucja w datowaniu pierwszych osadników w Ameryce Północnej zaczęła się, gdy Jacques Cinq-Mars zrobił datowanie znalezionych kości i okazało się, że mają 24 tys. lat - mówi Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
rozwiń zwiń