Tam, gdzie nauka i przemysł podają sobie rękę

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:48
- Pomoc finansowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest najlepszym sposobem na to, by osiągnąć postęp w nauce, bo firmy musiałyby wyłożyć pieniądze z własnych środków lub za pomocą kredytów, co byłoby trudne - mówi dr hab. Aleksandra Kolano-Burian, profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych.
Audio
  • Współpraca nauki i przemysłu we wdrażaniu nowych rozwiązań (Eureka/Jedynka)
Program Inteligentny Rozwój daje szanse przedsiębiorstwom inwestującym w innowacyjne projekty w średnich miastach.
Program Inteligentny Rozwój daje szanse przedsiębiorstwom inwestującym w innowacyjne projekty w średnich miastach.Foto: science photo / Shutterstock

Dzięki konkursom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udało się dofinansować m.in. projekty nano dławika, swoistego "odkurzacza", usuwającego zakłócenia w sieci elektroenergetycznej i spągoładowarki, pojazdu kopalnianego, zwiększającego bezpieczeństwo pracy. Obecnie trwa nabór do kolejnego konkursu w programie regionalne agendy naukowo-badawcze.

- Zależało nam na opracowaniu rozwiązań, które poprawią zarówno żywotność maszyn i urządzeń energetycznych poprzez wyeliminowanie negatywnych skutków. Dodatkowo będziemy starali się zredukować czynnik hałasu, co też jest bardzo istotne. Nie wyobrażam sobie realizacji takiego przedsięwzięcia w pojedynkę, dlatego stworzenie konsorcjum i zdobycie dofinansowanie są kluczowe w jego realizacji - opowiada zwyciężczyni zeszłorocznej edycji konkursu, dr hab. Aleksandra Kolano-Burian.

Jakie projekty mają szanse na dofinansowanie? Co dotychczas udało się odkryć dzięki projektom NCBR? Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała w ramach cyklu sponsorowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Anna Ostapczuk (dyrektor Działu Zarządzania Programami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), dr hab. Aleksandra Kolano-Burian (profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych), dr inż. Małgorzata Malec (dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/zi

Czytaj także

NCBR wspiera rozwój nowych kadr dla ważnych gałęzi gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 11:27
- Uruchomiliśmy te konkursy, żeby w tych ważnych dla naszej gospodarki i dynamicznie rozwijających się obszarach zapewnić dopływ dobrych, kompetentnych, pomysłowych i przedsiębiorczych pracowników - mówi Kamil Melcer z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże granty dla liderów innowacyjności nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 00:04
- Nie jesteśmy dużą firmą i nie mamy wielkich obrotów. Jako mały przedsiębiorca jest nam trudno przebrnąć przez procedury różnych banków, a udało nam się otrzymać pomoc z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mówi Paweł Pater, główny projektant z firmy Goster.
rozwiń zwiń