X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najważniejsi po królu. O dziejach rodziny Zamoyskich

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:43
- Jan Zamoyski był drugą po królu osobą w państwie i piastował najwyższe urzędy - mówi dr Jarosław Pałka, historyk z Domu Spotkań z Historią.
Audio
Kres Ordynacji przyniosły rządy komunistów. Na mocy dekretów PKWN z września i grudnia 1944 roku, grunty uprawne podlegały parcelacji, a lasy i zakłady przemysłowe znacjonalizowano
Kres Ordynacji przyniosły rządy komunistów. Na mocy dekretów PKWN z września i grudnia 1944 roku, grunty uprawne podlegały parcelacji, a lasy i zakłady przemysłowe znacjonalizowanoFoto: Nightman1965/ Shutterstock

Początki ordynacji Zamoyskich nierozerwalnie powiązane są z Janem Zamoyskim, jej twórcą. - Ten szlachcic urodził się w 1542 roku i ojciec wysłał go do Francji, Padwy na zachód Europy, by zdobył dobre wykształcenie prawnicze. Po powrocie do Polski Jan został sekretarzem ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta i związał się ze szlacheckim ruchem egzekucyjnym, który chciał, by to szlachta wybierała kolejnych władców Polski - opowiada historyk.

W czasie rozwoju swojej kariery Jan Zamoyski mógł zostać królem, jednak ostatecznie odstąpił od tych planów. Jak Zamoyskim udało się zbudować majątek? Co zabezpieczała ordynacja? Jaką działalność wspierali? O dziejach rodu, ordynacji i jej kresie, jaki nastał za czasów komunizmu, mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Jarosław Pałka (historyk z Domu Spotkań z Historią), Piotr Łoś (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kard. Adam Stefan Sapieha. Książę Niezłomny w służbie ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:24
Kolejną część Jedynkowego cyklu poświęciliśmy postaci kardynała Adama Sapiehy, który swoim życiem i działalnością dał świadectwo wielkiego zaangażowania w sprawy ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Maria Gonzaga. Francuzka, która zapisała się w dziejach Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:40
Tym razem tematem konkursu była postać francuskiej księżniczki Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers, która była żoną dwóch władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Władysława IV i Jana Kazimierza.
rozwiń zwiń