Najważniejsi po królu. O dziejach rodziny Zamoyskich

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:43
- Jan Zamoyski był drugą po królu osobą w państwie i piastował najwyższe urzędy - mówi dr Jarosław Pałka, historyk z Domu Spotkań z Historią.
Audio
Kres Ordynacji przyniosły rządy komunistów. Na mocy dekretów PKWN z września i grudnia 1944 roku, grunty uprawne podlegały parcelacji, a lasy i zakłady przemysłowe znacjonalizowano
Kres Ordynacji przyniosły rządy komunistów. Na mocy dekretów PKWN z września i grudnia 1944 roku, grunty uprawne podlegały parcelacji, a lasy i zakłady przemysłowe znacjonalizowanoFoto: Nightman1965/ Shutterstock

Początki ordynacji Zamoyskich nierozerwalnie powiązane są z Janem Zamoyskim, jej twórcą. - Ten szlachcic urodził się w 1542 roku i ojciec wysłał go do Francji, Padwy na zachód Europy, by zdobył dobre wykształcenie prawnicze. Po powrocie do Polski Jan został sekretarzem ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta i związał się ze szlacheckim ruchem egzekucyjnym, który chciał, by to szlachta wybierała kolejnych władców Polski - opowiada historyk.

W czasie rozwoju swojej kariery Jan Zamoyski mógł zostać królem, jednak ostatecznie odstąpił od tych planów. Jak Zamoyskim udało się zbudować majątek? Co zabezpieczała ordynacja? Jaką działalność wspierali? O dziejach rodu, ordynacji i jej kresie, jaki nastał za czasów komunizmu, mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Jarosław Pałka (historyk z Domu Spotkań z Historią), Piotr Łoś (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Kard. Adam Stefan Sapieha. Książę Niezłomny w służbie ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:24
Kolejną część Jedynkowego cyklu poświęciliśmy postaci kardynała Adama Sapiehy, który swoim życiem i działalnością dał świadectwo wielkiego zaangażowania w sprawy ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Maria Gonzaga. Francuzka, która zapisała się w dziejach Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:40
Tym razem tematem konkursu była postać francuskiej księżniczki Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers, która była żoną dwóch władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Władysława IV i Jana Kazimierza.
rozwiń zwiń