Głód, nędza, upokorzenie. Warszawa w przededniu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 23:35
- Niemcy dążyli do wynarodowienia Polaków. Był głód, nędza i nieprawdopodobne upokorzenie - wspomina sytuację w stolicy w lipcu 1944 Tadeusz Różycki, świadek wydarzeń.
Audio
  • Warszawa na dzień przed wybuchem Powstania (Eureka/ Jedynka)
Warszawiacy podczas Apelu Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie w przeddzień 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Warszawiacy podczas Apelu Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie w przeddzień 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

31 lipca 1944 przypadł w poniedziałek, tak jak w tym roku. Powstańczy zryw, który ogarnął stolicę Polski dzień później, był od dawna wyczuwalny w powietrzu. - W lipcu w Warszawie wszyscy byliśmy przekonani, nawet ja, wówczas dziesięciolatka, że powstanie musi wybuchnąć, czekaliśmy na nie. Wtedy nasze racje były zupełnie inne niż są w tej chwili, bo teraz możemy się zastanawiać nad strasznymi skutkami, ale wydaje mi się, że mieszkańcy Warszawy wtedy nie mogli nie dopuścić do jego wybuchu - opowiada Halina Stańczak-Kryska.

Pod koniec lipca, w obliczu zmieniającej się linii frontu i niekorzystnej dla Polski perspektywie utraty dużej części ziem na wschód od Bugu, pojawiły się pierwsze sygnały, wskazujące na to, że w Warszawie zostanie przeprowadzone powstanie. - Była panika wśród przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i Komendy Głównej AK. Niektórzy na pewno mieli gorące głowy i chcieli czynem podeprzeć pozycję Stanisława Mikołajczyka w Moskwie, wiedząc, że na początku sierpnia będzie tam rozmawiał ze Stalinem - mówi dr Artur Bojarski, varsavianista z Muzeum Historycznego w Legionowie.

Powstanie Warszawskie Powstanie Warszawskie - SERWIS SPECJALNY

Więcej o Warszawie w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Artur Bojarski (varsavianista z Muzeum Historycznego w Legionowie)

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

 

Czytaj także

"Niemieccy kaci - polskie ofiary". Wystawa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 12:50
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała wystawę "Niemieccy kaci - polskie ofiary". - To próba odkłamywania historii, bo coraz częściej słyszeć, że II wojna światowa została wywołana przez bliżej nieokreślonych nazistów - mówi Lesław Sieradzki z PWPW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:10
- Choć Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, to także dzięki bohaterstwu powstańców możliwe było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności pod koniec XX w. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu zrywu.
rozwiń zwiń