Stal. Zamiast dymiących kominów - innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 22:18
- Mamy nadzieję, że przemysł stalowy przestanie się kojarzyć z dymiącymi kominami i stanie się nowoczesną gałęzią polskiej gospodarki - mówi Ewa Szlaska, koordynator programu INNOSTAL Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Audio
  • Innowacje dla przemysłu stalowego (Eureka/ Jedynka)
Jeszcze bardziej niezawodna stal do pracy w ekstremalnych warunkach, nowatorskie szyny kolejowe - to niektóre przedsięwzięcia już sfinansowane w konkursie INNOSTAL Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Jeszcze bardziej niezawodna stal do pracy w ekstremalnych warunkach, nowatorskie szyny kolejowe - to niektóre przedsięwzięcia już sfinansowane w konkursie INNOSTAL Narodowego Centrum Badań i RozwojuFoto: khlungcenter/ Shutterstock

Właśnie ogłoszono drugi konkurs INNOSTAL, który wspiera projekty sprawiające, że polska branża stalowa będzie bardziej konkurencyjna, energooszczędna i ekologiczna. - Głównym celem naszego programu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności rodzimego przemysłu stalowego. Chcemy m.in. pobudzić aktywność badawczą tego sektora, zwiększyć liczbę innowacji i zmniejszyć szkodliwość oddziaływania na środowisko - opowiada przedstawicielka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednymi z projektów, które zostały dofinansowane, jest pomysł ArcelorMittal Poland, dotyczący usprawnienia szyn kolejowych. - Inwestujemy w poprawę jakości, wytrzymałości, sprężystości, produkcję coraz dłuższej szyny oraz odpowiedź na zapotrzebowanie w kraju i za granicą. Dotyczy to wszystkich parametrów fizyko-chemicznych, tego, by szyna, która cały czas pracuje, była możliwie jak najbardziej wytrzymała, stabilna i mogła sprostać wymaganiom szybkich kolei - opowiada Tomasz Szlęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

O tym, jak można wpływać na poprawę innowacyjności w Polsce i jak można wziąć udział w programie Narodowego Centrum Badań, mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja została przygotowana przy współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Ewa Szlaska (koordynator programu INNOSTAL Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Tomasz Szlęzak (członek zarządu ArcelorMittal Poland), Robert Martynowski (dyrektor techniczny w Zakładzie Wyrobów Kutych Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o.o.)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tam, gdzie nauka i przemysł podają sobie rękę

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:48
- Pomoc finansowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest najlepszym sposobem na to, by osiągnąć postęp w nauce, bo firmy musiałyby wyłożyć pieniądze z własnych środków lub za pomocą kredytów, co byłoby trudne - mówi dr hab. Aleksandra Kolano-Burian, profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z węgla w zieloną stronę. O nowoczesnej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:34
- Nasza energetyka jest oparta o węgiel i jest strategicznym oraz społecznie uwarunkowanym towarem, z którego powinniśmy jeszcze korzystać. Z tego, co jest naszym balastem historycznym w sposób ewolucyjny musimy przejść do tego, czego oczekuje nowoczesna Europa - mówi Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO.
rozwiń zwiń