X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
Audio
  • Jak dbać o skórę, by zmniejszyć ryzyko raka (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjnerozpoznawanie nowotworu skóry
zdjęcie ilustracyjne/rozpoznawanie nowotworu skóryFoto: Shutterstock/Albina Glisic

Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne, co może prowadzić do czerniaka skóry.


Pokonaj Raka onko tour 1200.jpg
Onko Tour 2017: Marycha i rowery antidotum na raka. Na tej imprezie chore dosłownie odleciały

Jedną z metod rozpoznawania znamion barwnikowych jest dermatoskopia (dermoskopia). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, umożliwiająca obserwację i ocenę struktur barwnikowych, na poziomie naskórka, z użyciem mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Metoda pomaga odróżnić zmianę łagodną od złośliwej.

Wśród nowych metod diagnostycznych znamion wyróżnia się wideodermatoskopię, która daje większą niż dermatoskop ręczną możliwość powiększenia obrazu: 70-krotnego lub nawet 100-krotnego.

W audycji opowiadamy o rodzajach nowotworów skóry. Słuchacze znajdą także informacje na temat profilaktyki nowotworowej i metod rozpoznawania niebezpiecznych znamion na skórze. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. Michał Sobianek ( Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Zbigniew Żurawski (onkolog), dr Monika Słowińska (członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka), dr Janusz Meder (Polska Unia Onkologii),

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasożyty sieją spustoszenie w organizmie. Jak tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:52
Nieumyte ręce, zarażone jedzenie lub zabrudzone zabawki używane w piaskownicy – to tylko niektóre sposoby zarażania się pasożytami. Zobacz, co zrobić, by nie złapać robaków.
rozwiń zwiń