K-dron najbardziej seksualnym kształtem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 23:03
Ma jedenaście ścian, a jego konstrukcja ma być doskonała. K-dron z jednej strony ma formę piramidy, a z drugiej jej braku. - Jest to najbardziej seksualny kształt na świecie, w którym jeden wchodzi w drugi - mówi dr Janusz Kapusta.
Audio
  • Janusz Kapusta opowiada o K-dronie (Eureka/ Jedynka)
K-dron, pomnik w Kole
K-dron, pomnik w KoleFoto: Kolanin/ lic. CC BY 3.0

W latach 80. XX wieku dr Kapusta odkrył drona "K”, którego nazwa ma związek z 11. literą alfabetu, numerem odpowiadającą liczbie ścian. Przez wiele lat twórca opracował 168 zastosowań K-drona, które można wykorzystać w życiu codziennym. Sam pomysł wziął się z idei narysowania nieskończoności na kartce papieru.

- Jak się stanie na środku ulicy, to zobaczymy, że wszystkie linie równoległe zbiegają się na linii horyzontu w jednym punkcie. W związku z czym narysowałem taką perspektywę i aby była ona czystsza, wyobraziłem sobie korytarz w nieskończoność, który narysowałem, dlatego widzimy piramidę wciśniętą w kartkę i odwzorowanie wypychanej piramidy z drugiej strony - opowiada rysownik.

O tym, jak udało się odkryć K-drona, co ma wspólnego z drgającą struną gitary i jakie ma zastosowanie mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Janusz Kapusta (współpracownik magazynu "New York Times" i polskiej prasy, w latach 80. XX wieku odkrył drona "K", bryłę o jedenastu ścianach, rysownik, malarz, scenograf)

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy narodził się czas?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 23:10
Czym jest czas? Czy jest wieczny, a jeżeli nie, to kiedy i z jakiego powodu się pojawił? O czasie w radiowej Jedynce rozmawiamy z księdzem profesorem Michałem Hellerem, kosmologiem, filozofem i teologiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mileva Marić - żona i muza Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:06
- Pierwszej żonie Alberta Einsteina, serbskiej matematyczce i fizyczce Milevie Marić, przypisuje się współautorstwo, a nawet autorstwo szczególnej teorii względności - stwierdziła Dorota Truszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej.
rozwiń zwiń