Złoty wiek w historii polskiego wojska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 19:10
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej na przedpolach stolicy w 1920 roku. Jak doświadczenia militarne I Rzeczypospolitej wpłynęły na dalszy rozwój polskiej wojskowości?
Audio
  • Prof. Mirosław Nakielski o wojsku polskim w wiekach XVI, XVII i XVIII (Eureka/Jedynka)
Husaria to jedna z unikatowych polskich formacji wojskowych (fragment obrazu Rycerz wśród kwiatów pędzla Leona Wyczółkowskiego)
Husaria to jedna z unikatowych polskich formacji wojskowych (fragment obrazu "Rycerz wśród kwiatów" pędzla Leona Wyczółkowskiego)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wiek XVII, tak pięknie opisany w "Trylogii" przez Henryka Sienkiewicza, nazywany jest złotym wiekiem w historii wojska polskiego. Czy można w nim znaleźć wydarzenia, do których można odwoływać się jako źródeł Cudu nad Wisłą? Wojsko polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego odparło natarcie Armii Czerwonej. Był to jeden z przełomowych momentów wojny polsko-bolszewickiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Mirosław Nagielski (Wydział Historyczyo Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny znawca staropolskiej sztuki wojennej XVI - XVIII wieku)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:55
100 lat temu,podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strzelec" czerpie ze stuletniej historii, ale działa współcześnie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 10:50
- "Nie pytaj co ojczyzna da tobie, zapytaj co ty dajesz ojczyźnie" – te słowa kierujemy do młodych ludzi – mówi Marcin Waszczuk, Komendant Główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW.
rozwiń zwiń