Neotropiki odkryte na nowo przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 23:08
- Śledząc literaturę wydaje się, że słowa "odkrywca" czy "eksplorator" są zarezerwowane dla obywateli krajów postkolonialnych, a w rzeczywistości tak nie jest i też mamy sporo osiągnięć - mówi dr Przemysław Kurek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Audio
  • Jakie ssaki i ptaki udało się w neotropikach odkryć Polakom? (Eureka/ Jedynka)
Koronówka Taczanowskiego (Basileuterus trifasciatus), południowy Ekwador
Koronówka Taczanowskiego (Basileuterus trifasciatus), południowy EkwadorFoto: Francesco Veronesi - https://www.flickr.com/photos/francesco_veronesi/22648696167/lic. CC BY-SA 2.0

Pakarana Branickiego, zwierzę przypominające bobra, trzeci pod względem wielkości gryzoń świata, zwany fałszywą paką i straszną, srogą myszą, który po latach okazał się bardzo łagodny, czy też łasica Mustela africana, choć w Afryce próżno jej szukać - to niektóre z aż 27 gatunków lub podgatunków ssaków odkrytych przez polskich przyrodników między Ekwadorem a Patagonią w XIX wieku, głównie w dawnym kraju Inków. O tym właśnie opowiada książka "Ssaki neotropików odkryte przez polskich naturalistów".

Polacy w czasie zaborów nie pozostawali w tyle w kwestii odkryć, szczególnie tych dotyczących ptaków, bo ów czas nazywany bywa złotym okresem ornitologii w Polsce. - Zoolog Władysław Taczanowski pisał do swoich eksploratorów w terenie, by zbierali głównie ptaki, a ze ssaków tylko te najciekawsze, gdyż nie interesowały go pospolite gatunki. W tamtym czasie wydawało się, że w Ameryce Południowej większość gatunków została już odkryta i opisana, ale, jak się potem okazało, w tym temacie doszło do dużego zaskoczenia - opowiada Łukasz Piechnik z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie.

Gdzie można oglądać okazy, zdobyte w czasie XIX-wiecznych wypraw do Ameryki? Jakie są największe osiągnięcia Polaków w tym zakresie? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Przemysław Kurek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Łukasz Piechnik (Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie)

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Najbrutalniejsze ptaki na świecie i ich mroczne tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 23:59
- Gdyby powiększyć rozmiary dzierzby, to byłoby się czego bać. Istnieje nawet kapela heavy metalowa, która wykorzystuje wizerunek tego ptaka i to robi niezwykłe wrażenie - mówi prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie jesteśmy sami w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 22:34
- W historii obserwacji radioastronomicznych było kilka takich momentów, gdy wydawało się, że coś się nagrało, ale jak się okazało, były to sygnały pochodzenia ziemskiego - mówi Tomasz Kokowski, informatyk.
rozwiń zwiń