X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duże zmiany dzięki maleńkiej kropli

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 22:57
- Chcemy poznać procesy, które pozwolą nam na jeszcze lepszą kontrolę nad kroplą, służącą jako mikroreaktor, bo można w niej zamknąć biologiczne elementy jak np. fragment DNA - mówi dr hab. Piotr Korczyk z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Audio
  • Jakie mikrokrople mogą być pomocne w diagnostyce medycznej? (Eureka/ Jedynka)
Z mikromanipulacji w mikrokroplach możemy mieć wszyscy dużo pożytku
Z mikromanipulacji w mikrokroplach możemy mieć wszyscy dużo pożytkuFoto: MichaelGaida/Pixabay/ CC0 Creative Commons

Gość Jedynki chce stworzyć mikrolaboratorium do diagnostyki medycznej… w mikrokropelce. Kwestia kropli jest o tyle istotna, bo dzięki jej strukturze każdy z elementów jest od siebie odizolowany cieczą niemieszającą się, dzięki czemu nie dochodzi do wymiany zawartości, co nasuwa na myśl skojarzenie z reaktorem. Dzięki tym właściwościom można przeprowadzać tysiące eksperymentów biologicznych i chemicznych, co ma duże zastosowanie w diagnostyce medycznej i badaniach.

- W większości technik analitycznych operujemy na ciekłych roztworach i zawiesinach, bowiem eksperymenty biologiczne przeprowadza się w cieczach, więc ta technologia ma potencjalnie bardzo dużo zastosowań, jeśli chodzi o analitykę. W kwestii mikroprzepływów już są podejmowane próby, by również w Polsce powstawały tego typu urządzenia - opowiada dr hab. Piotr Korczyk.

Kiedy pojawią się one w gabinetach lekarskich? Na czym dokładnie polega ta technologia? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Piotr Korczyk (Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 19.09

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć i pokonać nowotwór. Polacy pracują nad terapią spersonalizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:30
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oferuje uczonym nowy program, którego celem są badania związane z wykorzystaniem zaawansowanej, ale dostępnej już aparatury naukowo-badawczej.
rozwiń zwiń