X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Panorama Racławicka. Burzliwa historia monumentalnego płótna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 00:16
- Po wygranej bitwie pod Racławicami Tadeusz Kościuszko urósł o rangi bohatera narodowego i stał się postacią ikoniczną. Dostał tytuł naczelnika, który potem przysługiwał tylko Józefowi Piłsudskiemu – mówi kustosz Beata Stragierowicz.
Audio
  • Jaką historię ma Panorama Racławicka? (Eureka/ Jedynka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Obraz Kazimierza Wojniakowskiego (1771-1812)/Domena publiczna

W 2017 roku upływa 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Mało kto wie, że ten inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej... szydełkował i haftował. Kościuszko jest również bohaterem dzieła "Panorama Racławicka" stworzonego w 1893-1894 roku pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

- Ważne w bitwie pod Racławicami z 1974 roku było to, że po raz pierwszy w walce o niepodległość zjednoczyły się wszystkie stany. Chłopscy rekruci walczyli i wspierali regularne wojsko do tego stopnia, że pomimo przeważających sił Rosjanie zostali wyparci i udało się przechylić szalę zwycięstwa na stronę powstańców - opowiada kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dlaczego Kościuszko na Panoramie Racławickiej prezentuje się w chłopskiej sukmanie? Jaka jest historia monumentalnego płótna? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Beata Stragierowicz (kustosz gabinetu dokumentów, Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 19.10

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - wielki bohater, zwyczajny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 23:16
- 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki jest świetną okazją do tego, by przypomnieć kim był i pokazać, że był nie tylko wielkim, ale i normalnym człowiekiem - mówi Ewa Wasilewska, komisarz poświęconej mu wystawy.
rozwiń zwiń