Panorama Racławicka. Burzliwa historia monumentalnego płótna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 00:16
- Po wygranej bitwie pod Racławicami Tadeusz Kościuszko urósł o rangi bohatera narodowego i stał się postacią ikoniczną. Dostał tytuł naczelnika, który potem przysługiwał tylko Józefowi Piłsudskiemu – mówi kustosz Beata Stragierowicz.
Audio
  • Jaką historię ma Panorama Racławicka? (Eureka/ Jedynka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Obraz Kazimierza Wojniakowskiego (1771-1812)/domena publiczna

W 2017 roku upływa 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Mało kto wie, że ten inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej... szydełkował i haftował. Kościuszko jest również bohaterem dzieła "Panorama Racławicka" stworzonego w 1893-1894 roku pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

- Ważne w bitwie pod Racławicami z 1974 roku było to, że po raz pierwszy w walce o niepodległość zjednoczyły się wszystkie stany. Chłopscy rekruci walczyli i wspierali regularne wojsko do tego stopnia, że pomimo przeważających sił Rosjanie zostali wyparci i udało się przechylić szalę zwycięstwa na stronę powstańców - opowiada kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dlaczego Kościuszko na Panoramie Racławickiej prezentuje się w chłopskiej sukmanie? Jaka jest historia monumentalnego płótna? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Beata Stragierowicz (kustosz gabinetu dokumentów, Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 19.10

sm

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - wielki bohater, zwyczajny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 23:16
- 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki jest świetną okazją do tego, by przypomnieć kim był i pokazać, że był nie tylko wielkim, ale i normalnym człowiekiem - mówi Ewa Wasilewska, komisarz poświęconej mu wystawy.
rozwiń zwiń