Ważne objawy, które powinny obudzić czujność kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 01:02
- Rak błony śluzowej macicy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla medycyny i onkologii współczesnej epoki - mówi lekarz, prof. Mariusz Bidziński.
Audio
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele chorego
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele choregoFoto: javi_indy / Shutterstock

Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób nowotworowych, w tym m.in. raka macicy. Rocznie ponad 5,5 tysiąca kobiet w Polsce choruje na raka trzonu macicy.

- Szczególnie istotną grupą ryzyka są panie z otyłością, znaczną nadwagą i z nadciśnieniem. Czynniki hormonalne jak np. nadmiar hormonu żeńskiego, który częściowo jest produkowany w tkance tłuszczowej, stymuluje endometrium do ciągłego wzrostu, który może się okazać niepohamowany i w pewnym momencie komórki błony śluzowej mogą przeistoczyć się w komórki nowotworowe - wyjaśnia ginekolog.

Na taki stan rzeczy wpływa nie tylko gospodarka hormonalna organizmu, jak dodaje onkolog, ale to ona odgrywa w przypadku tego typu chorób największą rolę.

- Nowotwory macicy dość wcześnie dają o sobie znać m.in. w postaci nieprawidłowych krwawień. Mogą one mieć miejsce u kobiet po menopauzie, gdy w zasadzie upławy krwi powinny ustać, czy w przypadku nieregularności w krwawieniach u kobiet młodszych - opowiada profesor.

O tym, jak zapobiegać rakowi macicy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Mariusz Bidziński (ginekolog, onkolog)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cytologia. Jedno z najważniejszych badań w życiu każdej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:13
- Zadanie cytologii polega na tym, by jak najwcześniej rozpoznać i wykryć przebudowę szyjki macicy prowadzącą do raka - mówi dr Jan Faryna, cytolog i histopatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 00:36
- Namawiam chorych, by byli niepokornymi pacjentami i jeśli napotkają na lekarza, z którym nie mogą się porozumieć, to warto go zmienić, bo przekłada się to na wyniki leczenia - mówi onkolog, Janusz Meder.
rozwiń zwiń