X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
Audio
  • Jaka jest historia polskiego stanowiska archeologicznego w Edfu? (Eureka/ Jedynka)
Prace w Edfu były prowadzone wspólnie przez ekspedycję polsko-francuską UW i Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu przez trzy sezony, do wybuchu II wojny światowej. Kierownikiem tej misji był prof. Kazimierz Michałowski. Zabytki wówczas pozyskane stanowią trzon starożytnej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie
Prace w Edfu były prowadzone wspólnie przez ekspedycję polsko-francuską UW i Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu przez trzy sezony, do wybuchu II wojny światowej. Kierownikiem tej misji był prof. Kazimierz Michałowski. Zabytki wówczas pozyskane stanowią trzon starożytnej kolekcji Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Christian Delbert/ Shutterstock

W 1937 roku prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął wykopaliska w Edfu w południowym Egipcie. To wydarzenie uznaje się za początek polskich badań nad Nilem. Prof. Michałowski był zdania, że aktualny poziom kultury danego kraju mierzy się tym, czy posiada on własne wykopaliska w Egipcie.

- Dla profesora była to budowa nauki polskiej i tego szczególnego stosunku do korzeni cywilizacji europejskiej. Kolejną ważną sprawą było budowanie prestiżu Polski, bo jak pisał jeden z wybitnych profesorów archeologii i egiptolog, to właśnie prof. Michałowski wprowadził polską archeologię śródziemnomorską na salony nauki światowej, gdzie do dziś jesteśmy - tłumaczy dr Zbigniew Szafrański.

O tym, co zadecydowało, że na miejsce polskich wykopalisk wybrano Edfu i co stanowi o wyjątkowości tego miejsca mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Zbigniew Szafrański (egiptolog, wieloletni szef polskiej stacji archeologicznej w Kairze, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń