Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
Audio
  • Jaka jest historia polskiego stanowiska archeologicznego w Edfu? (Eureka/ Jedynka)
Prace w Edfu były prowadzone wspólnie przez ekspedycję polsko-francuską UW i Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu przez trzy sezony, do wybuchu II wojny światowej. Kierownikiem tej misji był prof. Kazimierz Michałowski. Zabytki wówczas pozyskane stanowią trzon starożytnej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie
Prace w Edfu były prowadzone wspólnie przez ekspedycję polsko-francuską UW i Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu przez trzy sezony, do wybuchu II wojny światowej. Kierownikiem tej misji był prof. Kazimierz Michałowski. Zabytki wówczas pozyskane stanowią trzon starożytnej kolekcji Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Christian Delbert/ Shutterstock

W 1937 roku prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął wykopaliska w Edfu w południowym Egipcie. To wydarzenie uznaje się za początek polskich badań nad Nilem. Prof. Michałowski był zdania, że aktualny poziom kultury danego kraju mierzy się tym, czy posiada on własne wykopaliska w Egipcie.

- Dla profesora była to budowa nauki polskiej i tego szczególnego stosunku do korzeni cywilizacji europejskiej. Kolejną ważną sprawą było budowanie prestiżu Polski, bo jak pisał jeden z wybitnych profesorów archeologii i egiptolog, to właśnie prof. Michałowski wprowadził polską archeologię śródziemnomorską na salony nauki światowej, gdzie do dziś jesteśmy - tłumaczy dr Zbigniew Szafrański.

O tym, co zadecydowało, że na miejsce polskich wykopalisk wybrano Edfu i co stanowi o wyjątkowości tego miejsca mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Zbigniew Szafrański (egiptolog, wieloletni szef polskiej stacji archeologicznej w Kairze, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/kk

Czytaj także

Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń