Ukryte skarby opowieścią o przeszłości Polski. Co mówią?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 23:11
- Zdecydowana większość skarbów była chowana ze względów praktycznych, by potem móc tę gotówkę odzyskać. Pozostaje pytanie, dlaczego nie zawsze po nie wracano - zastanawia się archeolog prof. Mateusz Bogacki.
Audio
  • Co skarby wczesnośredniowieczne mówią o naszej przeszłości? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LuFeeTheBear/ Shutterstock

Na terenie Polski znaleziono dotąd ok. 700 wczesnośredniowiecznych skarbów datowanych na okres od VI do XII wieku. Zwykle jest to zbiór monet (znaleziono ich ok. 250 tysięcy), ale zdarzają się też 10-kilogramowe znaleziska zwierające srebrne i złote ozdoby.

- Dawne skarby, nawet jeśli były w garnkach, to przez intensywne prace rolne często są rozwleczone czy przemieszczone z pierwotnego miejsca i tak naprawdę taką niewielką monetę trudno znaleźć w brudnej i często wilgotnej ziemi. Najwięcej wartościowych rzeczy było zakopywanych w X i XI wieku, co miało związek z tym, że wówczas w strefie nadbałtyckiej mieliśmy do czynienia z ukrywaniem ogromnej ilości skarbów albo ich niepodejmowania z powrotem - wyjaśnia prof. Mateusz Bogucki.

Dlaczego ludzie zakopywali w ziemi swój dorobek? Gdzie zwykle ukrywali te kosztowności? Czy miało to związek z dawnymi wierzeniami czy było tylko przejawem troski o majątek? O tym więcej w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Mateusz Bogucki (archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 8.09.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Czytaj także

Skarby podziemnego Lwowa, które wiele mówią o mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 23:23
- Lwów był mozaiką wielu narodowości, odzwierciedlających skład etniczny dawnej Rzeczpospolitej - mówi dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkrywają białe plamy na mapie archeologii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 22:22
- Na Półwyspie Arabskim niby mamy do czynienia z miejscem o takiej samej kulturze, ale jednak wszystkie stanowiska archeologiczne są odmienne ze względu na różne szlaki handlowe - wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, archeolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
rozwiń zwiń