X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Największy i najpotężniejszy laser XFEL. Będzie Nobel?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:24
- W badaniach laseru XFEL istnieje potencjał, by doprowadzić do nowych odkryć technologicznych np. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wyższej wydajności - mówi dr Wojciech Gawełda, fizyk atomowy.
Audio
  • Światło XXI wieku - reportaż z DESY pod Hamburgiem (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Heiner Müller-Elsner / European XFEL

W niemieckim ośrodku DESY pod Hamburgiem, po wielu latach budowy otwarto XFEL - kilkukilometrowy laser na swobodnych elektronach, wyjątkowe urządzenie do badań m.in. dla biologii, chemii, farmakologii, fizyki, inżynierii materiałowej. Dzięki szybkim impulsom bardzo energetycznego światła pozwoli zajrzeć do wnętrza materii na poziomie atomów i wykonywać bardzo dokładne "filmy" zjawisk zachodzących w różnych materiałach. W przedsięwzięciu uczestniczyło kilkanaście krajów, w tym Polska.

- Przyspieszamy elektrony i gdy nabywają prędkości podobnej do tej charakterystycznej dla światła, to są wpuszczane w przestrzeń, zwaną ondulatorem, gdzie jest bardzo szybkie i zmienne pole magnetyczne, po czym elektron zaczyna poruszać się zygzakiem, a w kierunku swojego ruchu wysyła wiązkę światła. Ta wiązka, gdy skojarzymy ją z innymi podobnymi wiązkami z pozostałych grzbietów, to zaczyna mieć tę samą częstość i tę samą fazę, skierowaną w jeden punkt niczym w laserze - opowiada prof. Krzysztof Meissner, fizyk teoretyk.

W jakich warunkach będzie pracował XFEL? Jak został zbudowany i czemu służy? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Krzysztof Meissner (fizyk teoretyk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych), Marcin Sikorski (naukowiec pracujący w ośrodku DESY), Krzysztof Wrona (IT, ośrodek DESY), dr Wojciech Gawełda (fizyk atomowy)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Osobom rozumiejącym fizykę jest łatwiej w życiu"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 23:37
- Zrozumienie fizyki pomaga w wychwyceniu bzdur i głupot. Osobom zajmujących się tą nauką jest po prostu łatwiej w życiu - mówi matematyk i programista dr Jarosław Deminet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K-dron najbardziej seksualnym kształtem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 23:03
Ma jedenaście ścian, a jego konstrukcja ma być doskonała. K-dron z jednej strony ma formę piramidy, a z drugiej jej braku. - Jest to najbardziej seksualny kształt na świecie, w którym jeden wchodzi w drugi - mówi dr Janusz Kapusta.
rozwiń zwiń