"Wdzięczność i podziw" - o relacjach polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 19:10
Polsko-amerykańskie stosunki w XX wieku nawiązały się jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To m.in. nieustępliwej postawie USA otrzymaliśmy dostęp do morza.
Audio
  • Stosunki polsko-amerykańskie w międzywojniu (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Rozhnovsky/shutterstock.com/cc

Dzięki zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w I wojnę światową i postulatowi ich prezydenta o konieczności odrodzenia Rzeczpospolitej - uzyskuje ona niepodległość. W kolejnych latach zdewastowanej wojną, zubożałej Polsce pomagają amerykańskie organizacje pod egidą Herberta Hoovera, późniejszego prezydenta.

Społeczeństwo II RP entuzjastycznie odnosi się do USA, czego zwieńczeniem jest złożona w 1926 roku na ręce amerykańskiego prezydenta imponująca Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, zawierająca 5,5 mln podpisów wdzięcznych polskich obywateli. Co roku w Dzień Niepodległości 4 lipca w polskich miastach odbywają się liczne manifestacje przyjaźnie z Ameryką. Nawet w 1926 roku wkrótce po zamachu majowym.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Zbigniew Kwiecień (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego), Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Jak prezydent Wilson zapisał się w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 11:15
8 stycznia 1918 roku prezydent USA Thomas Woodrow Wilson przedstawił w orędziu do Kongresu swój program pokojowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń