X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
Audio
  • Upadek imperium Inków oczami potomka konkwistadorów (Eureka/Jedynka)
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: saiko3p/shuttertstock.com/cc

Zamieszkiwało je ok. 12 milionów mieszkańców, którymi rządził król Inka. Kres potędze tego imperium położyli Hiszpanie, którzy rozpoczęli jego podbój w roku 1532 roku,

To wtedy Francisco Pizarro, przywódca konkwistadorów uwięził, a następnie stracił ówczesnego króla inkaskiego Atahualpę i zdobyły stolicę Cuzco. I to był początek końca inkaskiego imperium.

W 1609 roku w Lizbonie ukazała się praca "O Inkach uwagi prawdziwe". Od niedawna dostępne jest polskie wydanie tej monografii, w tłumaczeniu prof. Jana Szemińskiego, oparte o pierwodruk z początku XVII wieku.

Autorem monumentalnej rozprawy jest Inca Garcilasso de la Vega - syn hiszpańskiego zdobywcy i inkaskiej księżniczki. Autor pracował nad swym dziełem prawie dwie dekady. Przez następnych 300 lat było to największe dzieło naukowe opisujące imperium Inków.

Jak współczesna nauka odnosi się do informacji zawartych w "O Inkach uwagi prawdziwe"? Czy i w jakim stopniu specjaliści zweryfikowali obraz polityki, kultury i gospodarki Inków przedstawiony w tej pracy? Jakie były koleje losu samego autora dzieła? Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Mariuszem Ziółkowskim.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Mariusz Ziółkowski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daleko stąd: Państwo Inków

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2007 20:05
Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 00:31
Objętościowo są niewielkie, dzięki czemu można pływać po nich pontonem, a na dnie kryją zaskakujące odpowiedzi na pytania naukowców. - Niektóre z jezior mają więcej struktur, wskazujących na to, że możemy się spodziewać bardziej spektakularnych rzeczy pod wodą - mówi archeolog, prowadzący badania w Peru, dr Maciej Sobczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znaleźli złoty skarb w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 19:50
Duża bryłka złota i złoty kolczyk - to elektryzujące znaleziska ostatniego sezonu wykopaliskowego w bułgarskim Novae. Znajdują się tam pozostałości obozu I Legionu Italskiego, który miał chronić granicę Cesarstwa Rzymskiego z sąsiadującą Dacją.
rozwiń zwiń