Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
Audio
  • Upadek imperium Inków oczami potomka konkwistadorów (Eureka/Jedynka)
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: saiko3p/shuttertstock

Zamieszkiwało je ok. 12 milionów mieszkańców, którymi rządził król Inka. Kres potędze tego imperium położyli Hiszpanie, którzy rozpoczęli jego podbój w roku 1532 roku,

To wtedy Francisco Pizarro, przywódca konkwistadorów uwięził, a następnie stracił ówczesnego króla inkaskiego Atahualpę i zdobyły stolicę Cuzco. I to był początek końca inkaskiego imperium.

W 1609 roku w Lizbonie ukazała się praca "O Inkach uwagi prawdziwe". Od niedawna dostępne jest polskie wydanie tej monografii, w tłumaczeniu prof. Jana Szemińskiego, oparte o pierwodruk z początku XVII wieku.

Autorem monumentalnej rozprawy jest Inca Garcilasso de la Vega - syn hiszpańskiego zdobywcy i inkaskiej księżniczki. Autor pracował nad swym dziełem prawie dwie dekady. Przez następnych 300 lat było to największe dzieło naukowe opisujące imperium Inków.

Jak współczesna nauka odnosi się do informacji zawartych w "O Inkach uwagi prawdziwe"? Czy i w jakim stopniu specjaliści zweryfikowali obraz polityki, kultury i gospodarki Inków przedstawiony w tej pracy? Jakie były koleje losu samego autora dzieła? Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Mariuszem Ziółkowskim.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Mariusz Ziółkowski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daleko stąd: Państwo Inków

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2007 20:05
Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 00:31
Objętościowo są niewielkie, dzięki czemu można pływać po nich pontonem, a na dnie kryją zaskakujące odpowiedzi na pytania naukowców. - Niektóre z jezior mają więcej struktur, wskazujących na to, że możemy się spodziewać bardziej spektakularnych rzeczy pod wodą - mówi archeolog, prowadzący badania w Peru, dr Maciej Sobczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znaleźli złoty skarb w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 19:50
Duża bryłka złota i złoty kolczyk - to elektryzujące znaleziska ostatniego sezonu wykopaliskowego w bułgarskim Novae. Znajdują się tam pozostałości obozu I Legionu Italskiego, który miał chronić granicę Cesarstwa Rzymskiego z sąsiadującą Dacją.
rozwiń zwiń