X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
Audio
  • Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pumatokoh/Shutterstock.com

Łuszczyca polega na nieprawidłowym rogowaceniu naskórka. Jest on zbudowany z kilku warstw. W najniżej położonej, tzw. warstwie podstawnej, dokonują się podziały komórek, które w miarę dojrzewania posuwają się ku wyższym partiom. W trakcie tego procesu stopniowo rogowacieją. Kiedy dotrą na powierzchnię są już pozbawione jąder i ulegają stopniowemu złuszczaniu.

W zdrowej skórze proces ten jest ciągły i trwa ok. czterech tygodni. W przypadku chorego na łuszczycę ten proces namnażania się komórek jest szybszy, a proces ich wędrówki "ku górze" znacznie przyspieszony - trwa tylko 3-4 dni. Stąd fragmenty naskórka łuszczą się w sposób widoczny.

Jak rozpoznaje się łuszczycę? Jak wygląda proces leczenia? Na jakie strony internetowe warto zajrzeć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Łuszczyca 29 października obchodzimy Światowy Dzień Łuszczycy. Fot. Artur Wolski

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Irena Walecka (konsultant wojewódzki województwa mazowieckiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 19.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
rozwiń zwiń