Jan Jędrzejewicz - człowiek zapatrzony w niebo

W tym roku mija 130 lat od śmierci Jana Jędrzejewicza – lekarza, astronoma, pioniera polskiej spektroskopii, twórcy prywatnego obserwatorium astronomicznego i stacji meteorologicznej w Płońsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Prawny
O Audycji

Jego podręcznik do astronomii "Kosmografia" wydany pod koniec XIX w. był na tyle nowoczesny, że służył jeszcze kolejnym pokoleniom.

- Nie wiemy, kiedy naukowiec połknął bakcyla astronomii. Początkowo chciał studiować na architekturę na Wydziale Sztuk Pięknych w Warszawie, a ostatecznie zdecydował się na studia lekarskie w Moskwie. Tam zresztą dorabiał, dając lekcje gry na fortepianie, był więc także uzdolniony muzycznie - opowiada prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii z Instytutu Historii Nauki PAN. - Wiemy, że po studiach odbył podróż, która wiązała się z wizytami w różnych europejskich obserwatoriach, szczegóły nie są znane - dodaje.

Dlaczego obserwatorium Jędrzejewicza powstało właśnie w Płońsku? O tym w nagraniu.

Jan Jędrzejewicz jest patronem nagrody dla autora najlepszej książki poświęconej historii nauki i techniki. Niedawno rozstrzygnięto 5. edycję tego konkursu. Prof. Jarosław Włodarczyk jest przewodniczącym Kapituły Nagrody.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii z Instytutu Historii Nauki PAN)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 19.10

mg

Playlista