Nowy, eksperymentalny sposób walki z gronkowcem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 19:45
Co trzecia osoba jest nosicielem gronkowca. Corocznie prawie 2 mln ludzi w USA, Japonii i Europie zostaje hospitalizowanych z powodu infekcji tą bakterią.
Audio
  • Gronkowiec - jedna z najgroźniejszych bakterii (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustarcyjne
Zdjęcie ilustarcyjneFoto: Glowa Images/East News

Gronkowiec złocisty to jedna z najgroźniejszych bakterii powodująca różnego rodzaju infekcje - od skórnych po sepsę, będąca przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, żółtaczka i gruźlica razem wzięte. Coraz więcej nowych szczepów gronkowca jest opornych na antybiotyki.

Młoda polska badaczka dr Izabela Sabała z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie zaproponowała nowy, eksperymentalny sposób walki z gronkowcem - opracowała enzybiotyk - enzym (Aurezyna), który selektywnie rozpoznaje gronkowce, wiąże się z ich ścianami komórkowymi i trawi je, doprowadzając do natychmiastowego rozpadu komórek.

- Chcemy wprowadzić ten enzym do istniejących już opatrunków. Chcemy także stworzyć nowe opatrunki, oparte o nanotechnologię - przyłączyć ten enzym do nanowłókien - wyjaśniła w audycji "Eureka" dr Sabała. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Izabela Sabała (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka konkursu TEAM-TECH)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 19.07

kk/mg


Czytaj także

Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie III Rzeszy. "Zapal znicz pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 19:12
W niedzielę 22 października odbędzie się IX akcja medialno-edukacyjna "Zapal znicz pamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Jędrzejewicz - człowiek zapatrzony w niebo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 19:10
W tym roku mija 130 lat od śmierci Jana Jędrzejewicza – lekarza, astronoma, pioniera polskiej spektroskopii, twórcy prywatnego obserwatorium astronomicznego i stacji meteorologicznej w Płońsku.
rozwiń zwiń