X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy, eksperymentalny sposób walki z gronkowcem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 19:45
Co trzecia osoba jest nosicielem gronkowca. Corocznie prawie 2 mln ludzi w USA, Japonii i Europie zostaje hospitalizowanych z powodu infekcji tą bakterią.
Audio
  • Gronkowiec - jedna z najgroźniejszych bakterii (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustarcyjne
Zdjęcie ilustarcyjneFoto: Glowa Images/East News

Gronkowiec złocisty to jedna z najgroźniejszych bakterii powodująca różnego rodzaju infekcje - od skórnych po sepsę, będąca przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, żółtaczka i gruźlica razem wzięte. Coraz więcej nowych szczepów gronkowca jest opornych na antybiotyki.

Młoda polska badaczka dr Izabela Sabała z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie zaproponowała nowy, eksperymentalny sposób walki z gronkowcem - opracowała enzybiotyk - enzym (Aurezyna), który selektywnie rozpoznaje gronkowce, wiąże się z ich ścianami komórkowymi i trawi je, doprowadzając do natychmiastowego rozpadu komórek.

- Chcemy wprowadzić ten enzym do istniejących już opatrunków. Chcemy także stworzyć nowe opatrunki, oparte o nanotechnologię - przyłączyć ten enzym do nanowłókien - wyjaśniła w audycji "Eureka" dr Sabała. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Izabela Sabała (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka konkursu TEAM-TECH)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 19.07

kk/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie III Rzeszy. "Zapal znicz pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 19:12
W niedzielę 22 października odbędzie się IX akcja medialno-edukacyjna "Zapal znicz pamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Jędrzejewicz - człowiek zapatrzony w niebo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 19:10
W tym roku mija 130 lat od śmierci Jana Jędrzejewicza – lekarza, astronoma, pioniera polskiej spektroskopii, twórcy prywatnego obserwatorium astronomicznego i stacji meteorologicznej w Płońsku.
rozwiń zwiń