X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

NCBiR wspiera regiony w innowacyjnych przedsięwzięciach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 20:38
W 1977 roku został wybudowany pierwszy na świecie światłowód telekomunikacyjny długości 9 kilometrów. Łączył dwie centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech. W Polsce pierwszy kabel światłowodowy został zaprojektowany i stworzony już rok później przez pracowników Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Historia ta ma ciąg dalszy, a jest związana ze wspólnym przedsięwzięciem fotonicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z województwem lubelskim.
Audio
  • Innowacyjność na poziomie regionalnym (Eureka/Jedynka)
Kabel światłowodu
Kabel światłowoduFoto: shutterstock/cigdem

Jest to jedno z działań Centrum na rzecz wsparcia innowacji w różnych regionach Polski. Kolejne działanie to "Łódzkie w dobrym zdrowiu". Budżet przedsięwzięć od 70 do milionów złotych. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o takie wsparcie?

- NCBiR doszło do wniosku, że warto połączyć dwa strumienie finansowania projektów rozwojowych na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym - mówi Jakub Murawski. Wyjaśnia, że w porozumieniu z Urzędami Marszałkowskimi przeznaczane są fundusze na realizację badań, które przez te urzędy zostały opracowane. Na poziomie krajowym badania te są finansowane z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", a na poziomie regionalnym ze środków regionalnych programów operacyjnych.
Projekty do finansowania są wyłaniane w trybie konkursowym.

Artur Habza z lubelskiego urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że fotonika, to obszerny temat. Urząd marszałkowski chce dać swój parasol w trzech dziedzinach cyfryzacji nowej generacji, czyli przesyłania danych, a więc: nowej generacji światłowodów, czujników światłowodowych i źródeł światła. - Wszystkich polskich naukowców chcemy zachęcić do tego, by polska fotonika była mocna na świecie - mówi gość Jedynki.

Ewa Florczyk w łódzkiego urzędu marszałkowskiego podkreśla, że władze samorządowe chcą zahamować niekorzystne trendy związane z wysoką umieralnością osób w wieku produkcyjnym, a także wysoką zapadalnością na choroby cywilizacyjne i metaboliczne. - Będziemy wspólnie z NCBiR finansować przedsięwzięcia z zakresu prac badawczo-rozwojowych w trzech obszarach. Będą to innowacyjne leki i wyroby medyczne, nowoczesne terapie i urządzenia medyczne oraz innowacyjne metody diagnostyki - mówi.

Audycja została przygotowana przy współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć sie, w jaki sposób aplikować o wsparcie NCBiR.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Jakub Murawski (Dział Zarządzania Programami NCBiR), Artur Habza (dyrektor Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego), Ewa Florczyk (dyrektor Departamentu ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego)

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 19.09

ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Technika w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:54
W "Eurece Extra" mówiliśmy o dwóch nowatorskich metodach wspomagających leczenie. Były też związane z nimi zagdki naukowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światło XXI wieku - reportaż z DESY pod Hamburgiem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:20
W niemieckim ośrodku DESY pod Hamburgiem po wielu latach budowy otwarto XFEL - kilkukilometrowy laser na swobodnych elektronach.
rozwiń zwiń