NCBiR wspiera regiony w innowacyjnych przedsięwzięciach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 20:38
W 1977 roku został wybudowany pierwszy na świecie światłowód telekomunikacyjny długości 9 kilometrów. Łączył dwie centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech. W Polsce pierwszy kabel światłowodowy został zaprojektowany i stworzony już rok później przez pracowników Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Historia ta ma ciąg dalszy, a jest związana ze wspólnym przedsięwzięciem fotonicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z województwem lubelskim.
Audio
  • Innowacyjność na poziomie regionalnym (Eureka/Jedynka)
Kabel światłowodu
Kabel światłowoduFoto: shutterstock/cigdem

Jest to jedno z działań Centrum na rzecz wsparcia innowacji w różnych regionach Polski. Kolejne działanie to "Łódzkie w dobrym zdrowiu". Budżet przedsięwzięć od 70 do milionów złotych. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o takie wsparcie?

- NCBiR doszło do wniosku, że warto połączyć dwa strumienie finansowania projektów rozwojowych na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym - mówi Jakub Murawski. Wyjaśnia, że w porozumieniu z Urzędami Marszałkowskimi przeznaczane są fundusze na realizację badań, które przez te urzędy zostały opracowane. Na poziomie krajowym badania te są finansowane z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", a na poziomie regionalnym ze środków regionalnych programów operacyjnych.
Projekty do finansowania są wyłaniane w trybie konkursowym.

Artur Habza z lubelskiego urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że fotonika, to obszerny temat. Urząd marszałkowski chce dać swój parasol w trzech dziedzinach cyfryzacji nowej generacji, czyli przesyłania danych, a więc: nowej generacji światłowodów, czujników światłowodowych i źródeł światła. - Wszystkich polskich naukowców chcemy zachęcić do tego, by polska fotonika była mocna na świecie - mówi gość Jedynki.

Ewa Florczyk w łódzkiego urzędu marszałkowskiego podkreśla, że władze samorządowe chcą zahamować niekorzystne trendy związane z wysoką umieralnością osób w wieku produkcyjnym, a także wysoką zapadalnością na choroby cywilizacyjne i metaboliczne. - Będziemy wspólnie z NCBiR finansować przedsięwzięcia z zakresu prac badawczo-rozwojowych w trzech obszarach. Będą to innowacyjne leki i wyroby medyczne, nowoczesne terapie i urządzenia medyczne oraz innowacyjne metody diagnostyki - mówi.

Audycja została przygotowana przy współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć sie, w jaki sposób aplikować o wsparcie NCBiR.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Jakub Murawski (Dział Zarządzania Programami NCBiR), Artur Habza (dyrektor Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego), Ewa Florczyk (dyrektor Departamentu ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego)

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 19.09

ag

 

Czytaj także

Technika w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:54
W "Eurece Extra" mówiliśmy o dwóch nowatorskich metodach wspomagających leczenie. Były też związane z nimi zagdki naukowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światło XXI wieku - reportaż z DESY pod Hamburgiem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:20
W niemieckim ośrodku DESY pod Hamburgiem po wielu latach budowy otwarto XFEL - kilkukilometrowy laser na swobodnych elektronach.
rozwiń zwiń