Rak płuc - najczęstszy z nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 19:10
Listopad od lat jest miesiącem Walki z Rakiem Płuca, chorobą, która jest największym onkologicznym problem zdrowia publicznego.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/create jobs 51

Każdego roku diagnozujemy ponad 21 tys. zachorowań, z czego duży procent to przypadki nowotworu złośliwego. Na raka płuca umiera więcej osób, niż na nowotwór jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Ponad 65 proc. dorosłych chorych - w ciągu roku od postawienia diagnozy. Najczęstszym typem tej choroby jest rak płuca niedrobnokomórkowy.

W audycji wyjaśniamy, jakie są wczesne objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Omawiamy też sposoby diagnostyki i leczenia, a także profilaktyki raka płuc.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi:  Artur Wolski

Goście: dr Adam Płużański (Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie), Bartosz Poliński (prezes Fundacji Onkologicznej Alivia)

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 19.10

agCzytaj także

Ukierunkowane molekularnie terapie w leczeniu nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:08
- Dane dotyczące genetyki nowotworów złośliwych są coraz bardziej istotne z punktu widzenia zarówno wiedzy dotyczącej biologii choroby, jej naturalnego przebiegu, jak i ich wykorzystywania do prób terapeutycznych - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka raka płuc. Przede wszystkim nie palić

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:00
- 90 proc. chorych na raka płuc to osoby, które paliły lub palą papierosy. To bardzo mocny czynnik ryzyka, ale pozostaje wąska grupa pacjentów, głównie młodych, którzy nigdy nie palili i nie byli narażeni na bierny nikotynizm - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.
rozwiń zwiń