Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:30
Bohaterem audycji jest generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz obrońca Lwowa w 1918 roku, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Łącznik wielu epok.
Audio
  • Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności. Spacer przez XX wiek z gen. Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem (Eureka/Jedynka)
Gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w 1981 roku
Gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 rokuFoto: PAP/CAF/Stefan Kraszewski

Urodził się 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickei i w kampanii wrześniowej. Swój życiorys dopełniał takim faktami - żołnierz trzech wojen, dwóch obozów niemieckich, siedmiu więzień sowieckich, w tym także miesięcznej ciemnicy.

Historyk Wiktor Cygan opowiada, że generał wywodził się z niezamożnej rodziny, a jego ojciec prowadził sklep mięsny. Późniejszy bohater zaczynał karierę jako gazeciarz. - Niemniej jednak jeszcze przed I wojną światową potrafił wyjechać za granicę w celu kształcenia się - wspomina gość Jedynki.

Posłuchaj całej audycji, w której również wiele dźwięków archiwalnej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mieczysław Boruta-Spiechowicz – generał nieugięty

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 06:11
- Jako najstarszy generał II Rzeczpospolitej żyjący wiernie nad Wisłą, wzywam was, drodzy przyjaciele, w imię miłości, a nie nienawiści: uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce i tylko o Polsce - apelował gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sfałszował datę urodzenia, aby móc walczyć o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
Rodzina Józefa Herzoga choć nie posiadała tradycji wojskowych czynnie włączała się w pomoc walczącym oddziałom polskim. Dziadek majora pomagał w dostarczaniu broni dla żołnierzy walczących w Powstaniu Styczniowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni kawalerzysta wojny obronnej 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 01:12
W reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Czołem, panie pułkowniku" jego bohater, pułkownik Zbigniew Konstanty Makowiecki, który przeszedł z 3 Pułkiem Kawalerii szlak wrześniowy, opowiada o kapitulacji nie tylko ludzi, ale i koni.
rozwiń zwiń