Powstanie styczniowe widziane oczami cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:45
Rysunki z kolekcji śpiewaka operowego Krzysztofa Kura pokazują, że powstanie styczniowe obiło się na zachodzie Europy szerokim echem. Przedstawiają wydarzenia, portrety, ubiory wojskowe, satyrę oraz obrazy symboliczne i alegoryczne.
Audio
Bitwa pod Krasnobrodem podczas powstanie styczniowego
Bitwa pod Krasnobrodem podczas powstanie styczniowegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

W kolekcji Krzysztofa Kura jest ok. 650 rycin, głównie drzeworytów. - To są wszystko ilustracje prasowe, które ukazywały się w zagranicznych periodykach, przede wszystkim we Francji, ale również w Anglii, Niemczech, Szwecji, Włoszech a nawet USA - wyjaśnił w audycji "Eureka" dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.

- Wówczas takie ryciny pełniły funkcję dzisiejszych zdjęć w gazetach. Te drzeworyty były dołączone do artykułów, które korespondenci z walczącej Polski pisali do swoich macierzystych gazet - dodał gość radiowej Jedynki.

- Po tych rycinach widać, że Polska miała wówczas swoje pięć minut. Tyle, ile pisano - i to dobrze - o naszym kraju, to później zdarzyło się chyba już tylko w okresie pierwszej "Solidarności". Te artykuły pokazują też, jak wielką sympatią narody europejskie darzyły Polaków, jak bardzo nam kibicowano - ocenił Kur.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się dowiedzieć więcej o niezwykłej kolekcji rycin i posłuchać pieśni z okresu powstania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Krzysztof Kur (śpiewak operowy, dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 19.10

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Aleksander Wielopolski - reformator czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:01
Dla jednych jest symbolem polityki ugodowej i współpracy z caratem oraz sprawcą tragicznego w skutkach powstania styczniowego 1863 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usole syberyjskie. Miejsce katorgi powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:06
Usole Syberyjskie leży ok. 70 km od Irkucka. Dziś miasto to znane jest z wydobycia soli i uzdrowisk. Niegdyś było natomiast miejscem katorżniczej pracy zesłańców, w tym Polaków.
rozwiń zwiń