X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie styczniowe widziane oczami cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:45
Rysunki z kolekcji śpiewaka operowego Krzysztofa Kura pokazują, że powstanie styczniowe obiło się na zachodzie Europy szerokim echem. Przedstawiają wydarzenia, portrety, ubiory wojskowe, satyrę oraz obrazy symboliczne i alegoryczne.
Audio
Bitwa pod Krasnobrodem podczas powstania styczniowego
Bitwa pod Krasnobrodem podczas powstania styczniowegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

W kolekcji Krzysztofa Kura jest ok. 650 rycin, głównie drzeworytów. - To są wszystko ilustracje prasowe, które ukazywały się w zagranicznych periodykach, przede wszystkim we Francji, ale również w Anglii, Niemczech, Szwecji, Włoszech a nawet USA - wyjaśnił w audycji "Eureka" dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.

- Wówczas takie ryciny pełniły funkcję dzisiejszych zdjęć w gazetach. Te drzeworyty były dołączone do artykułów, które korespondenci z walczącej Polski pisali do swoich macierzystych gazet - dodał gość radiowej Jedynki.

- Po tych rycinach widać, że Polska miała wówczas swoje pięć minut. Tyle, ile pisano - i to dobrze - o naszym kraju, to później zdarzyło się chyba już tylko w okresie pierwszej "Solidarności". Te artykuły pokazują też, jak wielką sympatią narody europejskie darzyły Polaków, jak bardzo nam kibicowano - ocenił Kur.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się dowiedzieć więcej o niezwykłej kolekcji rycin i posłuchać pieśni z okresu powstania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Krzysztof Kur (śpiewak operowy, dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 19.10

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Wielopolski - reformator czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:01
Dla jednych jest symbolem polityki ugodowej i współpracy z caratem oraz sprawcą tragicznego w skutkach powstania styczniowego 1863 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usole syberyjskie. Miejsce katorgi powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:06
Usole Syberyjskie leży ok. 70 km od Irkucka. Dziś miasto to znane jest z wydobycia soli i uzdrowisk. Niegdyś było natomiast miejscem katorżniczej pracy zesłańców, w tym Polaków.
rozwiń zwiń