X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Transport komórkowy a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:35
To jedno z największych wyzwań współczesnej nauki - poznać mechanizmy powstawania nowotworów na poziomie komórki i zaproponować ich leczenie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tym właśnie, a dokładniej związkiem między transportem wewnątrzkomórkowym, który odbywa się dzięki endosomom, a powstawaniem i rozwojem nowotworów zajmuje się w swych badaniach prof. Marta Miączyńska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEAM.

- Naukowcy szacują, że nasz organizm składa się z ok. 100 bilionów różnych komórek. Komórki charakteryzują się tzw. metabolizmem, czyli przemianą materi. Przemiana materiii - jak sama nazwa wskazuje - oznacza, że coś do komórki jest pobierane lub wpływa a komórka pewne rzeczy przetwarza lub wydala. Mój zespół interesuje proces tzw. endocytozy, czyli pobierania przez komórki substancji z zewnątrz - wyjaśniła w "Eurece" prof. Marta Miączyńska.

Za transport substancji pobranych ze środowiska pozakomórkowego do określonych rejonów w komórce odpowiedzialne są endosomy - błoniaste pęcherzyki. Zdaniem gościa radiowej Jedynki zaburzenia tego procesu mogą mieć wpływ na powstawanie i rozwój wielu chorób - w tym nowotworów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marta Miączyńska (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie)

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 19.09

kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miód i jego walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 20:31
- Miód, chociaż słodki, nadmiarem słodyczy tłumi apetyt i sprowadza mdłości, kochaj go więc z umiarem - mawiał William Szekspir. Czy brytyjski poeta aby na pewno miał rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Histerektomia - trauma wielu kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:09
Histerektomia, czyli usunięcie macicy, to bardzo poważna operacja odciskająca piętno na psychice kobiety. Panie często traktują zabieg jak kastrację okaleczającą ich ciało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra dieta. Co jeść, aby być zdrowym?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 15:06
- Najważniejsze jest urozmaicenie - podkreśliła w radiowej Jedynce dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz.
rozwiń zwiń