X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:00
"Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel" - tak na wieść o śmierci Fryderyka Chopina napisał C.K. Norwid. Kompozytor połowę swego życia spędził w Paryżu, tam zmarł i tam został pochowany. Pragnął jednak, by po śmierci choć cząstka jego jestestwa wróciła do kraju.
Audio
  • Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski (Jedynka)
Serce Chopina zamurowane w kolumnie kościoła św. Krzyża w Warszawie
Serce Chopina zamurowane w kolumnie kościoła św. Krzyża w WarszawieFoto: Shutterstock/Joaquin Ossorio Castillo

Jednak oficjalny pogrzeb w Polsce nie był możliwy. Były to czasy zaborów, a Chopinowie przypuszczali, że władze zakażą takiego pochówku w obawie przed manifestacjami patriotycznymi.

Ostatecznie siostra pianisty, Ludwika, podjęła się misji potajemnego przewiezienia serca Chopina do Polski. - W tamtym czasie tego typu życzenia były formułowane wielokrotnie, nie było to nic nadzwyczajnego - podkreśla prof. Michał Witt.

Serce przewiezione zostało w słoju ukrytym w fałdach sukni. - Była to podróż dyliżansem, kontrabanda, Ludwika na przejściach granicznych nie przyznawała się, co wiezie - mówi Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

30 lat po śmierci kompozytora serce zostało wmurowane w kolumnę kościoła św. Krzyża w Warszawie. Cudem ocalało z pożogi Powstania Warszawskiego, a po wojnie wróciło do zrujnowanego jeszcze kościoła (Polskie Radio prowadziło transmisję tej uroczystości).

W 2014 r zespół naukowców oceniał, w jakim stanie znajduje się ta narodowa relikwia. Jakie były wnioski z tego badania? O tym w nagraniu. W audycji wykorzystane zostało również nagranie archiwalne z 1945 r.

>>> Słuchaj Radia Chopin

***

Tytuł audycji: "Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Michał Witt (Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu) oraz Marcin Wąsowski (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tu Radio Chopin" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 20:00
11 listopada rozpoczęło działalność Polskie Radio Chopin. Jest to radio cyfrowe poświęcone naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi oraz polskiej muzyce od średniowiecza po XXI wiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Mariana Filara

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 23:08
Zapraszamy do wysłuchania specjalnych audycji poświęconych temu pianiście - wychowankowi prof. Zbigniewa Drzewieckiego i Waltera Giesekinga - w setną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne początki Fryderyka Chopina w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 08:03
- Znaczenie pierwszego koncertu Fryderyka Chopina w Paryżu jest przedstawiane błędnie we wszystkich dotychczasowych biografiach kompozytora - stwierdził w radiowej Jedynce autor książki "Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie" Piotr Witt.
rozwiń zwiń