Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:00
"Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel" - tak na wieść o śmierci Fryderyka Chopina napisał C.K. Norwid. Kompozytor połowę swego życia spędził w Paryżu, tam zmarł i tam został pochowany. Pragnął jednak, by po śmierci choć cząstka jego jestestwa wróciła do kraju.
Audio
  • Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski (Jedynka)
Serce Chopina zamurowane w kolumnie kościoła św. Krzyża w Warszawie
Serce Chopina zamurowane w kolumnie kościoła św. Krzyża w WarszawieFoto: Shutterstock/Joaquin Ossorio Castillo

Jednak oficjalny pogrzeb w Polsce nie był możliwy. Były to czasy zaborów, a Chopinowie przypuszczali, że władze zakażą takiego pochówku w obawie przed manifestacjami patriotycznymi.

Ostatecznie siostra pianisty, Ludwika, podjęła się misji potajemnego przewiezienia serca Chopina do Polski. - W tamtym czasie tego typu życzenia były formułowane wielokrotnie, nie było to nic nadzwyczajnego - podkreśla prof. Michał Witt.

Serce przewiezione zostało w słoju ukrytym w fałdach sukni. - Była to podróż dyliżansem, kontrabanda, Ludwika na przejściach granicznych nie przyznawała się, co wiezie - mówi Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

30 lat po śmierci kompozytora serce zostało wmurowane w kolumnę kościoła św. Krzyża w Warszawie. Cudem ocalało z pożogi Powstania Warszawskiego, a po wojnie wróciło do zrujnowanego jeszcze kościoła (Polskie Radio prowadziło transmisję tej uroczystości).

W 2014 r zespół naukowców oceniał, w jakim stanie znajduje się ta narodowa relikwia. Jakie były wnioski z tego badania? O tym w nagraniu. W audycji wykorzystane zostało również nagranie archiwalne z 1945 r.

>>> Słuchaj Radia Chopin

***

Tytuł audycji: "Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Michał Witt (Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu) oraz Marcin Wąsowski (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/kk

Czytaj także

"Tu Radio Chopin" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 20:00
11 listopada rozpoczęło działalność Polskie Radio Chopin. Jest to radio cyfrowe poświęcone naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi oraz polskiej muzyce od średniowiecza po XXI wiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Mariana Filara

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 23:08
Zapraszamy do wysłuchania specjalnych audycji poświęconych temu pianiście - wychowankowi prof. Zbigniewa Drzewieckiego i Waltera Giesekinga - w setną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne początki Fryderyka Chopina w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 08:03
- Znaczenie pierwszego koncertu Fryderyka Chopina w Paryżu jest przedstawiane błędnie we wszystkich dotychczasowych biografiach kompozytora - stwierdził w radiowej Jedynce autor książki "Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie" Piotr Witt.
rozwiń zwiń