"Karolina Lanckorońska. Pamiątki - okruchy przeszłości"

Taki tytuł nosi wystawa w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poświęcona jest ona kobiecie, która przekazała do zamku wiele bezcennych dzieł, w tym dwa obrazy Rembrandta. Swoje długie, 104-letnie życie Lanckorońska poświęciła sztuce, nauce i Polsce.
Fragment obrazu Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu
Fragment obrazu Rembrandta "Dziewczyna w ramie obrazu"Foto: Domena Publiczna
O Audycji

Dar Karoliny Lanckorońskiej z 1994 roku, który kolekcjonerka przekazała rezydencjom królewskim w Krakowie i Warszawie, był jedną z największych donacji w dziejach polskiego muzealnictwa. Do Zamku Królewskiego w Warszawie trafił zbiór dzieł autorstwa malarzy włoskich, francuskich, flamandzkich i holenderskich z okresu od XVI do XIX wieku, w tym dwa portrety Rembrandta - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie", a także meble oraz materiały archiwalne.

Ekspozycja, którą obecnie można oglądać na Zamku, upamiętnia postać wybitnej historyczki sztuki i działaczki polonijnej z okazji przypadającej w 2018 roku 120. rocznicy jej urodzin. - Karolina Lanckorońska nie wszystjkim jest znana, choć jest bardzo ważną osobą. Nie tylko ze względu na donację, ale także na całe swoje życie i pracę dla Polski - przyznaje dr Monika Myszor-Ciecieląg, kuratorka wystawy.

Wśród nieeksponowanych wcześniej archiwaliów związanych z Karoliną Lanckorońską oraz jej rodzinną kolekcją dzieł sztuki można obejrzeć m.in. dokumenty osobiste - pamiątki wojenne, listy i fotografie, a także materiały dotyczące pochodzenia kolekcji oraz jej losów po II wojnie światowej.

Do kiedy potrwa wystawa? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Monika Myszor-Ciecieląg (kuratorka wystawy)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 19.10

kk/mg

Playlista