X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Karolina Lanckorońska. Pamiątki - okruchy przeszłości"

Taki tytuł nosi wystawa w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poświęcona jest ona kobiecie, która przekazała do zamku wiele bezcennych dzieł, w tym dwa obrazy Rembrandta. Swoje długie, 104-letnie życie Lanckorońska poświęciła sztuce, nauce i Polsce.
Fragment obrazu Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu
Fragment obrazu Rembrandta "Dziewczyna w ramie obrazu"Foto: Domena Publiczna
O Audycji

Dar Karoliny Lanckorońskiej z 1994 roku, który kolekcjonerka przekazała rezydencjom królewskim w Krakowie i Warszawie, był jedną z największych donacji w dziejach polskiego muzealnictwa. Do Zamku Królewskiego w Warszawie trafił zbiór dzieł autorstwa malarzy włoskich, francuskich, flamandzkich i holenderskich z okresu od XVI do XIX wieku, w tym dwa portrety Rembrandta - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie", a także meble oraz materiały archiwalne.

Ekspozycja, którą obecnie można oglądać na Zamku, upamiętnia postać wybitnej historyczki sztuki i działaczki polonijnej z okazji przypadającej w 2018 roku 120. rocznicy jej urodzin. - Karolina Lanckorońska nie wszystjkim jest znana, choć jest bardzo ważną osobą. Nie tylko ze względu na donację, ale także na całe swoje życie i pracę dla Polski - przyznaje dr Monika Myszor-Ciecieląg, kuratorka wystawy.

Wśród nieeksponowanych wcześniej archiwaliów związanych z Karoliną Lanckorońską oraz jej rodzinną kolekcją dzieł sztuki można obejrzeć m.in. dokumenty osobiste - pamiątki wojenne, listy i fotografie, a także materiały dotyczące pochodzenia kolekcji oraz jej losów po II wojnie światowej.

Do kiedy potrwa wystawa? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Monika Myszor-Ciecieląg (kuratorka wystawy)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 19.10

kk/mg

Playlista