Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
Audio
  • Stosunki polsko-niemieckie w Wolnym Mieście Gdańsku (Eureka/Jedynka)
Współczesny widok na Gdańsk
Współczesny widok na GdańskFoto: Shutterstock/Gradueted Grey

Wolne Miasto Gdańsk powstało w 1920 roku na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej na terenie miasta ścierały się interesy niemieckiej większości i polskiej mniejszości.

- To nie były łatwe relacje - mówi historyk, dr Joanna Szymoniczek. Zwraca uwagę, że Gdańsk był jak wielki kocioł, w którym gotowały się emocje polityczne, narodowościowe, religijne. To zmieniało się zgodnie ze zmianami politycznymi w Europie. nie można też zapominać o trzeciej grupie etnicznej - Kaszubach, których jedni historycy zaliczali do Niemców, a inni do Polaków. - Ale to byli Kaszubi - podkreśla badaczka.

Posłuchaj nagrania całej audycji, w której mówimy o konfliktach na terenie przygranicznym, jakim był Gdańsk.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Joanna Szymoniczek (historyk, badaczka stosunków polsko-niemieckich)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 19.11

ag


Czytaj także

O. Kosma Lenczowski - kapelan I Brygady

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:00
Bohaterem audycji był ojciec Kosma Lenczowski - kapucyn, legendarny kapelan I Brygady, a od 1917 roku - 4 Pułku Piechoty. Prawie nie wspominany w podręcznikach historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomian-Srzednicki. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:00
Bohaterem audycji był Stanisław Pomian-Srzednicki, króry jako pierwszy w historii Polski piastował stanowisko prezesa Sądu Najwyższego. - Był mądry, obdarzony wielką empatią, wrażliwy na krzywdę ludzką - mówi o nim jego praprawnuczka Agnieszka Battelli.
rozwiń zwiń