"Tryptyk wschodni", czyli droga przez trzy krainy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 19:57
Pod koniec 2017 roku ukazała się książka "Tryptyk wschodni", która jest pasjonującą relacją z kilku podróży do Chin, Tybetu i Mongolii. Co łączy kulturowo te trzy obszary, a co jest wyróżnikiem każdego z nich? O tym w "Eurece" opowiadała autorka książki i podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.  
Audio
  • Elżbieta Sęczykowska o podróżach do Azji (Jedynka/Eureka)
Tybet
TybetFoto: Shutterstock

Były to podróże poza utartymi szlakami, do miejsc, które rzadko udaje się zobaczyć turystom. Od 11 stycznia w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie można oglądać wystawę zdjęć, która jest pokłosiem tych wypraw do Azji. Zdjęcia ukazują świat, który cały czas opiera się presji cywilizacji Zachodu.

- Cała Azja jest fascynująca, ale moje serce zostało w Tybecie, ponieważ jest to miejsce absolutnie wyjątkowe. Tybet to nie tylko utarte pojęcie "dachu świata", ono naprawdę tym dachem jest. Tam człowiek doznaje wzniosłego uczucia jedności z czymś najwyższym. Nie tylko dlatego, że można stanąć na szczytach najwyższych gór, ale także dlatego, że jest to kraj ludzi wielkiej wiary - powiedziała.

Podróżniczka przekonuje, że mimo podobieństw, każdy z tych krajów jest w pewien sposób inny.

- Gdy patrzy się na mapę Azji, to widzi się ogromną plamę łączących się trzech krain: Chin, Tybetu i Mongolii. Ale nie widać niewidocznych granic politycznych, mentalnych i kulturowych. Dopiero, gdy fizycznie przekroczy się granice, dostrzega się różnice. Wszystko jest Azją, ale każdy kraj tej Azji jest na swój sposób inny - przyznała Elżbieta Sęczykowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Elżbieta Sęczykowska (podróżniczka, autorka książki "Tryptyk wschodni")

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 19.10

abi


Czytaj także

Książka z ważnym pytaniem na każdy tydzień roku

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 13:59
- Wymyśliliśmy, że odpowiemy na te pytania razem i każdy odpowie tak jak czuje, bardzo osobiście - o książce "Rok ważnych pytań" opowiadała w Jedynce jej współautorka Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry. Król-lew

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 19:00
Ukazała się nowa książka "Bolesław Chrobry - lew ryczący" autorstwa prof. Przemysława Urbańczyka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rok ważnych pytań". "W naszych czasach mało jest autorefleksji"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 19:50
Przestaliśmy zadawać sobie pytania. Nie mamy czasu na głębszą refleksję - ocenili w radiowej Jedynce Krzysztof Bazyl i Marek Sztomberski, współautorzy książki "Rok ważnych pytań", która zachęca do refleksji, pracy nad sobą i relacjami z ludźmi. 
rozwiń zwiń