Jaką wartość ma sen? Ile powinien trwać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:34
Z prac badawczych przeprowadzonych przez brytyjską agencję badawczą OnePoll wynika, że optymalny czas snu wynosi osiem godzin, zaś najlepszą porą, by zasnąć jest godzina 23.07.
Audio
  • Wszystko o śnie. Co zrobić, żeby się dobrze wyspać? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

45 proc. Polaków twierdzi, że śpi im się lepiej, gdy ich partnera nie ma z nimi w łóżku. Ponad 30 proc. ankietowanych nie może zasnąć, jeżeli w pokoju nie jest całkowicie ciemno, a blisko jedna trzecia, jeżeli w pomieszczeniu nie ma całkowitej ciszy. Większość Polaków śpi na prawym boku z podciągniętymi nogami, mniej niż 5 proc. śpi na plecach. Najczęściej wybieranym strojem do snu są pełne piżamy, zaledwie 10 proc. zasypia bez żadnej odzieży nocnej.

Jaką wartością dla zdrowia jest sen? Ile powinien trwać? Jakie są fazy snu i czym jest bezsenność? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Ewa Poradowska (psycholog z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, zajmującą się prowadzeniem zajęć dla pacjentów, diagnostyką psychologiczną oraz psychoterapią i wsparciem psychologicznym)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 19.10

kk/ag


Czytaj także

Miód i jego walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 20:31
- Miód, chociaż słodki, nadmiarem słodyczy tłumi apetyt i sprowadza mdłości, kochaj go więc z umiarem - mawiał William Szekspir. Czy brytyjski poeta aby na pewno miał rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, by ból stawów był mniej dokuczliwy?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 10:53
Ok. 10 mln Polaków cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych. Z relacji pacjentów wynika, że najbardziej bolą nas: kolana, barki, ramiona, biodra i dłonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halluksy. Kiedy powinniśmy zoperować stopy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:13
- Absolutnie nie powinno się czekać nie wiadomo na co - podkreślił w radiowej Jedynce dr Cezary Michalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz radzi, jak leczyć infekcje laryngologiczne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Banalny ból ucha, gardła czy nosa może skutecznie obrzydzić nam dzień. Wtedy zamiast samemu się leczyć lepiej pójść po poradę do specjalisty laryngologa.
rozwiń zwiń