Prof. Robert I. Frost i tajemnica portretu Karola Edwarda Stuarta

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i Prof. Robert I. Frost
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i Prof. Robert I. FrostFoto: Fot. MHP/Małgorzata Kowalczyk, Wojciech Paduch.
O Audycji

Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego.

Karol Edward Stuart nazywany jest również "Pięknym Księciem Karolkiem" – a przeszedł do historii jako bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość.

Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Na te pytania próbował odpowiedzieć prof. Robert I. Frost. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Prof. Robert I. Frost jest brytyjskim historykiem, profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen w Szkocji.  Ukończył Uniwersytet w St. Andrews, Uniwersytet Jagielloński oraz School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Normana Daviesa. Od lat zajmuje się historią Europy Środkowej.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Robert I. Frost (historyk)

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 19.10

kh

Playlista
  • Melua Katie, - Nine Million Bicycles
  • Umer Magda, Turnau Grzegorz, - Tak naprawdę nie dzieje się nic