Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
Audio
  • Diagnoza nowotworowa - jak sobie radzić ze świadomością choroby? (Eureka/Jedynka)
Rak płuca daje objawy stosunkowo późno, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskie
Rak płuca daje objawy stosunkowo późno, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskieFoto: shutterstock.com/Komsan

Przewodnim hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem (4 lutego) jest hasło oraz apel o zapewnienie "równego dostępu do nowoczesnych technologii, kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej i w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych".

Idea i założenia piękne, a u nas w radiowej Jedynce mówiliśmy o realiach, w jakich pacjent dowiaduje się o chorobie nowotworowej, o tym, jak w swojej psychice, często w samotności, musi przewartościować całe dotychczasowe życie i plany na przyszłość, dostosowując je do możliwości leczenia i prognoz na przeżycie.

Sprawdzaliśmy, czy system opieki onkologicznej wzmacnia wolę walki chorego z rakiem, otwiera mu drzwi do wszystkich najnowszych procedur medycznych znanych na świecie, czy też wystawia go na wielką próbę samotnej walki z rakiem i często rozpaczliwego szukania pomocy w paramedycznych źródłach wyszukanych np. w internecie.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii) oraz dr Leszek Borkowski (główny farmakolog kliniczny Szpitala Wolskiego)

Data emisji: 1.02.2018

Godzina emisji: 19.10

mg 

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak wygrać z chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 08:14
4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. - To ważny dzień, który ma przypominać wszystkim: decydentom i każdemu człowiekowi na świecie o zagrożeniu chorobami nowotworowymi. Nie po to, aby się bać, tylko żeby zmienić swój styl życia - mówi dr Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń