Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
Audio
  • Prace polskich archeologów w Omanie (Eureka/Jedynka)
Meczet Sułtana w Kabus w Omanie
Meczet Sułtana w Kabus w OmanieFoto: pixabay/Sue Todd

Nasi badacze rozpoczęli prace eksploracyjne na cmentarzysku monumentalnych okrągłych kamiennych grobowców sprzed 5 tysięcy lat. Rejon nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem archeologów. Co tam odkryli?

Archeolodzy odnaleźli również osadę, którą łączą z czasem funkcjonowania tego cmentarzyska, a także "wychodnie" miedzi, z którego słynęła starożytna kraina Magan - identyfikowana z dzisiejszym Omanem.  

Jak powstał Oman? Jak udało mu się uniknąć charakterystycznych dla państw arabskich wojen? posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Piotr Bieliński (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znaleźli złoty skarb w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 19:50
Duża bryłka złota i złoty kolczyk - to elektryzujące znaleziska ostatniego sezonu wykopaliskowego w bułgarskim Novae. Znajdują się tam pozostałości obozu I Legionu Italskiego, który miał chronić granicę Cesarstwa Rzymskiego z sąsiadującą Dacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaplica Merefnebefa. Starożytny Egipt w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:10
Od piątku (8.12) bez wyjazdu nad Nil można zwiedzać kaplicę grobową Merefnebefa odkrytą przez misję prof. Karola Myśliwca w Sakkara w 1997 r.
rozwiń zwiń