Tysiąclecie pokoju w Budziszynie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 19:30
W tym roku mija 1000 lat od podpisania traktatu pokojowego między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II.
Audio
  • Tysiąclecie pokoju w Budziszynie - wielki sukces Bolesława Chrobrego (Eureka/Jedynka)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Na jego mocy zakończono w 1018 roku wojnę, ustalono podział ziem oraz utwierdzono polityczne małżeństwo Bolesława z Odą.

- Ten pokój wpisuje się w politykę Chrobrego, czyli państwa polskiego wobec Niemiec - mówi prof. Roman Michałowski, historyk. Wskazuje, że Polska i Niemcy wspólnie zwalczały tzw. Słowian połabskich. Ten sojusz skończył się wraz ze śmiercią cesarza Otto 3. Jego następca Henryk II prowadził antypolska politykę i cały czas obie strony prowadziły wojny. Po 1018 roku wojny się skończyły i przekazy nic nie mówią o jakichkolwiek walkach po zawarciu pokoju.

Dlaczego Henryk II wdał się w wojnę z Chrobrym? Jakie były warunki pokoju w Budziszynie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Roman Michałowski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Czytaj także

Kompozytorki i patronki muzyki w XVII i XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 19:56
W czasach, gdy muzyka była domeną mężczyzn kilka kobiet w Europie zdobyło edukację muzyczną lub zajmowało się propagowaniem muzyki. O kobietach, które wyszły poza schemat mówiła w "Eurece" dr Aneta Markuszewska autorka książki "Kompozytorki i patronki muzyki w XVII i XVIII wieku. Wybrane portrety".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:08
Symboliczny początek II wojny światowej to Gdańsk, Westerplatte rankiem 1 września 1939 roku. Drugą placówką, która w tym czasie walczyła w Wolnym Mieście Gdańsku była Poczta Polska przy Hevelius Platz. O przebiegu i skutkach działań podjętych przez pocztowców mówił w "Eurece" historyk dr Jan Daniluk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mączka - książę poetów legionowych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 10:00
Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, przeszedł cały szlak legionowy, zmarł na cholerę w 1918 roku. Znane są jego wojenne wiersze. - Mówiono o nim "książę poetów legionowych". Zmarł bardzo młodo, czym wpisał się w grono poetów, którzy umierali w trakcie walki o wolność - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń