Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LuFeeTheBear/Schutterstock

Wśród wydobytych przedmiotów znalazły się m.in. dwa srebrne misternie zdobione pojemniki na amulety, skandynawski nóż, srebrne i szklane paciorki, czekan i liczne monety. Konstrukcje grobowe na tym cmentarzu były odmienne od wówczas obowiązujących, a układ ciał - nietypowy. To wszystko sprawia, że cmentarz ten jest wielką naukową zagadką, którą od kilku lat zgłębia prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Ostatnio szczegółowym badaniom został poddany grób uważany za pierwszą konstrukcję w obrębie tego cmentarza. Dlaczego ten grób zwrócił uwagę naukowców?

- Przede wszystkim był to najbardziej wyróżniający się grobowiec w całej przestrzeni cmentarza. Największy, najlepiej zbudowany, z największą komorą grobową, która miała wymiary 3,5 m x 2,2 m, więc znacznie więcej niż na potrzeby zmarłego. Miał znaki szalowania tej komory drewnem, miał nasyp, stellę i trumnę, a to się rzadko na ziemiach polskich zdarzało. To wszystko powodowało, że przyciągał najwięcej uwagi – powiedział gość Katarzyny Kobyleckiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Buko (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 9.02.2018

Godzina emisji: 19.10

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tryptyk wschodni", czyli droga przez trzy krainy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 19:57
Pod koniec 2017 roku ukazała się książka "Tryptyk wschodni", która jest pasjonującą relacją z kilku podróży do Chin, Tybetu i Mongolii. Co łączy kulturowo te trzy obszary, a co jest wyróżnikiem każdego z nich? O tym w "Eurece" opowiadała autorka książki i podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń