Instytut B61 - przez sztukę do nauki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:36
Opuszczony szpital, stara fabryka, pociąg jadący przez całą Europę - to w takich miejscach Jan Świerkowski popularyzuje osiągnięcia współczesnej nauki.
Audio
  • Instytut B61 - przez sztukę do nauki (Eureka/Jedynka)
Instytut B61
Instytut B61Foto: Instytut B 61/Presspack

Instytut B61 to projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, performance'u i koncertu estradowego. W rolę inżynierów Instytutu B61 wcielają się artyści i faktyczni naukowcy tworząc zespół przygotowujący wspólnie spektakle oparte o sekwencje złożonych metafor obrazujących współczesne problemy naukowe.

- Opinie o Instytucie B61 są różne. Niektórzy podchodzą do tego entuzjastycznie, a niektórzy uważają, że jest to uproszczenie (...) Na pewno jest tak, że my nie przekazujemy "jota w jotę" teorii naukowej. To nie o to chodzi. Rozmawiamy z ludźmi, którzy często - co wynika z ankiet - mają problem z dodawaniem do siebie ułamków zwykłych. Jak zaczniemy opowiadać równaniami, to oni nic z tego nie zrozumieją - wskazał w audycji "Eureka" Jan Świerkowski.

Do czego odnosi się nazwa Instytut B61? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Jan Świerkowski opowiedział o zrealizowanych przez Instytut inicjatywach.

---

Jan Świerkowski jest laureatem tegorocznego XIII konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Jan Świerkowski (astronom, artysta, twórca Instytutu B61)

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 19.09

abi/kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA Dorota Truszczak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochód na joystick. Dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:08
Studenci Politechniki Warszawskiej chcą zbudować pierwszy w Polsce elektryczny, rekreacyjny bolid dla niepełnosprawnych. Może i pierwszy na świecie!  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozbiorów Polski dało się uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:53
18 maja 1792 roku armia rosyjska przekroczyła granice Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się rosyjska interwencja tłumaczona hasłami "obrony zagrożonej wolności". To wydarzenie było początkiem wojny polsko-rosyjskiej, zwanej wojną w obronie Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi konstruktorzy w "Eurece"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 19:30
Pięciu chłopców, uczniów techników i liceów warszawskich, pod przewodnictwem dr. Józefa Gintera, bierze udział w międzynarodowym projekcie ASGARD (edycja VIII). 
rozwiń zwiń