Poważny problem - cukrzyca w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:36
Cukrzyca jest poważnym rozpoznaniem, a w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, bo dotyczy zarówno matki jak i dziecka.
Audio
  • Poważny problem - cukrzyca w ciąży (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mikumistock/shutterstock.com

Cukrzyca ciążowa występuje u 3 do 6 proc. wszystkich ciężarnych kobiet. U 30 proc. pań powtarza się w kolejnej ciąży. Zwykle rozpoczyna się w piątym lub szóstym miesiącu (24.-28. tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Ale u 30-45 proc. kobiet może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II po ok. 15 latach.

- W Polsce badamy wszystkie kobiety w ciąży w kierunku cukrzycy ciążowej w ten sposób, że wykonujemy im poziom glikemii na czczo przy pierwszej wizycie i w zależności od wyniku albo czekamy do 24.-28. tygodnia wykonując test obciążenia 75 gramami glukozy, albo bezpośrednio po złym wyniku na czczo rozpoznajemy cukrzycę lub wykonujemy test - wyjaśnił w audycji "Eureka" położnik ginekolog prof. Krzysztof Czajkowski.

Niekontrolowana cukrzyca w ciąży, niezależnie od tego, czy pojawiła się dopiero po zajściu w ciążę, czy była obecna już wcześniej, zwiększa ryzyko poronienia. Dzieci otrzymujące zbyt duże ilości glukozy z organizmu matki, jak dzieje się w przypadku cukrzycy ciążowej, mogą cierpieć na wiele schorzeń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o tym, co jeść, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku opowiedziała dietetyk mgr Ewa Ceborska-Scheiterbauer.

Mobilna aplikacja dla kobiet z cukrzycą ciążową - Sweet Pregna

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: mgr Ewa Ceborska-Scheiterbauer (dietetyk) i prof. Krzysztof Czajkowski (położnik ginekolog, specjalista medycyny perinatalnej, konsultant krajowy z położnictwa i ginekologii)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 19.10

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki medyczne i farmakologiczne

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:32
Tematem kolejnego konkursu popularnonaukowego Jedynki była historia medycyny i farmakologii. Zagadki przygotował dr Leszek Borkowski, farmaceuta pracujący jako farmakolog kliniczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Jak poradzili sobie z nimi słuchacze?
rozwiń zwiń