Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
Audio
  • Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Jak podkreślają eksperci, problem pojawia się wtedy, gdy młody człowiek w trudnej życiowej sytuacji pozostawiony jest samemu sobie. - Znajduje się w otoczeniu wyczekującym, sprawdzającym, kontrolującym, a rzadko wspierającym, rozumiejącym i komunikującym się. Często też jest przedmiotem konfliktu, kartą przetargową w rozwodach i podziałach majątków - mówią goście zaproszeni do studia.

Przyznają także, że problemy pojawiają się nie tylko w rodzinach rozbitych, ale też takich, które funkcjonują w sposób dysfunkcjonalny. - Nawet niekoniecznie muszą tam być alkohol i przemoc, mogą to być kredyty, pętle zadłużenia, kariery. Często są to rodziny nuklearne, gdzie są matka, ojciec i dziecko z dziadkami, którzy są mało aktywni w procesie wychowawczym i wsparciowym - mówią eksperci.

Jakie objawy u nastolatka mogą wskazywać na depresję? Czym różnią się one od symptomów przejawianych przez dorosłych chorych? Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Tomasz Srebnicki (psychoterapeuta) i dr n. med. Artur Wiśniewski (psychiatra dzieci i młodzieży), dr Słąwomir Murawiec (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne)

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 19.10

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poważny problem - cukrzyca w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:36
Cukrzyca jest poważnym rozpoznaniem, a w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, bo dotyczy zarówno matki jak i dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:20
"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to jest grypa?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 06:01
W audycji lekarz opowie, jak postępować aby nie zachorować na grypę.
rozwiń zwiń