X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
Audio
  • Skarby Peru na wyciągnięcie ręki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Część tych unikatowych artefaktów pochodzi z wykopalisk polskich archeologów w Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru, gdzie w 2012 roku nasi badacze odkryli pierwszy niewyrabowany grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari, takie mauzoleum na szczycie wzgórza, zawierający szczątki prawie 58 arystokratek.

- Nie mamy tutaj do czynienia z jakimś odzwierciedleniem populacji pradziejowej, tylko z wybraną grupą kobiet, na czele których stała ta główna zwana przez nas królową. Tak naprawdę nie wiemy, jaką ona pełniła funkcję poza tym, że była najważniejszą arystokratką w tej kulturze, jaką kiedykolwiek odkryto w grobowcu - powiedział dr Miłosz Giersz.

Popiersie królowej, które zostało fenomenalnie odtworzone, można podziwiać na wystawie w warszawskim muzeum. Skąd wiadomo, że tzw. królowa była najważniejszą spośród pochowanych kobiet? - Ona znajdowała się w centralnej części, w takich trzech wydzielonych komórkach. Była zwrócona twarzą do wszystkich dam pochowanych w głównej komorze. Znaleziono przy niej najwięcej przedmiotów o bardzo dużym walorze wykonania, z największą ilością ozdób – powiedziała Patrycja Prządka-Giersz.


To nie jest jedyny akcent południowoamerykański w stolicy. W Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać ekspozycję zatytułowaną "Sztuka Wicekrólestwa Peru". Wystawa jest opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów w czasach już po podboju Inków przez Hiszpanów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Miłosz Giersz (Instytut Archeologii UW) i dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 19.11

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń