Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
Audio
  • Skarby Peru na wyciągnięcie ręki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Część tych unikatowych artefaktów pochodzi z wykopalisk polskich archeologów w Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru, gdzie w 2012 roku nasi badacze odkryli pierwszy niewyrabowany grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari, takie mauzoleum na szczycie wzgórza, zawierający szczątki prawie 58 arystokratek.

- Nie mamy tutaj do czynienia z jakimś odzwierciedleniem populacji pradziejowej, tylko z wybraną grupą kobiet, na czele których stała ta główna zwana przez nas królową. Tak naprawdę nie wiemy, jaką ona pełniła funkcję poza tym, że była najważniejszą arystokratką w tej kulturze, jaką kiedykolwiek odkryto w grobowcu - powiedział dr Miłosz Giersz.

Popiersie królowej, które zostało fenomenalnie odtworzone, można podziwiać na wystawie w warszawskim muzeum. Skąd wiadomo, że tzw. królowa była najważniejszą spośród pochowanych kobiet? - Ona znajdowała się w centralnej części, w takich trzech wydzielonych komórkach. Była zwrócona twarzą do wszystkich dam pochowanych w głównej komorze. Znaleziono przy niej najwięcej przedmiotów o bardzo dużym walorze wykonania, z największą ilością ozdób – powiedziała Patrycja Prządka-Giersz.


To nie jest jedyny akcent południowoamerykański w stolicy. W Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać ekspozycję zatytułowaną "Sztuka Wicekrólestwa Peru". Wystawa jest opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów w czasach już po podboju Inków przez Hiszpanów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Miłosz Giersz (Instytut Archeologii UW) i dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 19.11

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń