"Złap równowagę". Jak mądrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 19:53
Zaburzenie afektywne dwubiegunowe (ChAD) to choroba bardzo złożona, niełatwa do zdiagnozowania. Często pacjenci są zdezorientowani i nie wiedzą, co im dolega.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Erlo Brown/Shutterstock

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe to grupa nawracających zaburzeń psychicznych, w przebiegu których występują zespoły depresyjne i maniakalne lub hipomaniakalne jak również mieszane rozdzielone (lub nie) okresami bez objawów.


xx 

- To jest choroba, która - podobnie, jak schizofrenia - manifestuje się u tzw. młodych dorosłych. Długo się ją diagnozuje ponieważ - po pierwsze - jest niejednorodna, po drugie - ma przebieg, który może być mylony z depresją - wskazał w audycji "Eureka" Piotr Bucki, który sam jest pacjentem a wraz z psychoterapeutą Wojciechem Pączkiem napisał książkę "Złap równowagę".

- W tej chorobie dążymy do równowagi - wyjaśnił gość Jedynki. - Trzeba zaopiekować się tak swoim życiem, żeby normalnie funkcjonować - podkreślił. - Kiedy się podejmie terapię, to spokojnie można wrócić do pracy, do aktywności. Trzeba jednak pamiętać, że są zasady, zalecenia, których należy przestrzegać - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Piotr Bucki (współautor publikacji "Złap równowagę", wykładowca, coach)

Data emisji: 8.03.2018

Godzina emisji: 19.11

kh/kk

Czytaj także

Poważny problem - cukrzyca w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:36
Cukrzyca jest poważnym rozpoznaniem, a w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, bo dotyczy zarówno matki jak i dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 19:11
W styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 do 22 lutego jest ich już ponad 780 tys. Od początku roku z powodu grypy zmarło siedem osób.
rozwiń zwiń